Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Distrugere- pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Distrugere- pedeapsa

Buna seara! Am si eu o intrebare. Daca un vecin a lovit gardu cu toporul, gardul este de tabla, a taiat tabla, care este pedeapsa cea mai grava care poate sa o ia?
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Pedeapsa pentru savarsirea infractiunii prev de art.253 al.1 c.pen este inchisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.
Pentru punerea in miscare a actiunii penale este necesar ca persoana vatamata sa formuleze o plangere prealabila in termen de 3 luni de la data de la data a aflat despre savarsirea faptei.
Art. 253 c.pen.
Distrugerea
(1) Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
.......................................
(6) Pentru faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
.........................................
Art. 296 c.pen.
Termenul de introducere a plângerii prealabile
(1) Plângerea prealabilă trebuie să fie introdusă în termen de 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre săvârşirea faptei.
.....................................