avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Legea 55/2002 - exceptii de la purtarea botnitei
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Legea 55/2002 - exceptii de la purtarea botnitei

Legea 55/2002

Am un caine din rasa Cane Corso... Care conform legilor idioate si antice din tara asta trebuie sa poarte botnita... zic legi idioate deoarece cainele meu este un caine educat...fara nici o urma de agresivitate... e atat de blanda ca fuge de bichoni...
La un moment dat am gasit o exceptie, pe care in momentul de fata nu o mai gasesc niciunde...
Exceptia spunea asa: Caini care au probleme respiratorii sunt exceptati de la purtarea botnitei... cu o adeverinta de la veterinar.
Aveti idee de aceasta exceptie?
Ieri a primit o amenda de 1500 ron sotia de la minunata structura MAI -Jandarmeria Romana.

Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Marți, 5 Aprilie 2022
BogdanB87, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:59, 6 Aprilie 2022
daca are probleme respiratorii, ati fi avut deja adeverinta pe care sa o prezinte sotia inainte sa fie amendata.
Sanse nu aveti in dovedirea contestatiei.
pt viiitor, daca catelusa are probleme respiratorii, va da medicul adeverinta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Catelusa mea a fost atacata de cainele altui proprietar ce pot sa fac alintutza88 alintutza88 Imi duceam catelusa Cane Corso in lesa la casa unde o tin dupa ce am luat-o cu mine intr-o excursie, iar in dreptul magazinului proprietarului cainelui, ... (vezi toată discuția)
Un cane corso mi-a omorat catelusul, un pomeranian. ce e de facut? mariaflorentina mariaflorentina Acum doua zile, un câine de talie mare - mai exact CANE Corso - mi-a atacat cățelușul, un pomeranian, fără motiv, OMORANDU-L pe loc! Am sunat la ... (vezi toată discuția)
Buna.imi puteti spune,va rog daca exista vreo actualizare recenta ... Daniela005 Daniela005 Buna.Imi puteti spune,va rog daca exista vre-o actualizare recenta a legii cu privire la detinerea cainilor periculosi?Care sant cainii considerati ... (vezi toată discuția)