Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Buna.Imi puteti spune,va rog daca exista vreo ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Buna.Imi puteti spune,va rog daca exista vreo actualizare recenta ...

Buna.Imi puteti spune,va rog daca exista vre-o actualizare recenta a legii cu privire la detinerea cainilor periculosi?Care sant cainii considerati periculosi?Am citit legea veche(2002) dar nu reusesc sa deduc care sant metisii celor 2 grupe?!Unde,mai exact as putea gasi o referire exacta la denumirea tuturor cainilor periculosi?Mulțumesc anticipat ptr raspunsuri.
a) categoria I: câinii de luptă şi de atac, asimilaţi prin caracterele morfologice cu câini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog şi metişii lor;
b) categoria a II-a: câinii din rasele American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino
Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobănesc Caucazian, Cane Corso şi metişii lor.

Metisul e cainele fără pedigree, care seamana cu ala de rasa x, dar nu e atestat.

[ link extern ]
gi-jane2, moderator
Multumesc foarte mult pentru raspuns.Detin un Ciobanesc German ,fara pedigree si nu stiu sigur daca intra in categoria cainilor periculosi, pentru a purta botnita in spatii deschise,veterinarul a zis ca nu dar totusi vreau sa stiu legea ce spune
nu e socotit caine periculos.
preventiv, ati putea sa ii puneti botnita daca exista riscul sa se maifeste agresiv in anumite conditii.