Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua Am 55 ani ,sunt înregistrată ca somer ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua Am 55 ani ,sunt înregistrată ca somer neindemnizat ...

Buna ziua
Am 55 ani ,sunt înregistrată ca somer neindemnizat la AJOFM si mi-am gasit de lucru la 85 km fara de domiciliu.
Am gasit o locuinta la peste 50 km ,in apropierea noului loc de munca.
Nai este valabila legea conform careia se acorda acea prima de relocare? Este valabil si in cazul somerilor neindemnizari?
Multumesc
persoanele înregistrate ca şomeri în evidenţele AJOFM care se încadrează în muncă, potrivit legii, într-o altă localitate, situată la o distanţă mai mare de 50 kilometri faţă de localitatea în care îşi au domiciliul sau reşedinţa, şi, ca urmare a acestui fapt, îşi schimbă domiciliul sau îşi stabilesc reşedinţa în localitatea respectivă sau în localităţile învecinate acesteia, pot beneficia de o primă de relocare, neimpozabilă, acordată din bugetul asigurărilor pentru şomaj, egală cu 75% din suma destinată asigurării cheltuielilor pentru locuire în noul domiciliu sau reşedinţă,