Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

se poate face contract pe casa fara a se face succesiune?
buna ziua!
nu se poate, nu vien defunctu sa semneze ceva.
intai se dezbate succesiunea, sia bia dupa.
in principiu nu. inaintea dezbaterii succesiunii nu se cunoaste care din comostenitori va fi proprietarul imobilului, dar daca toti comostenitorii achieseaza asupra incheierii unui anumit contract care sa priveasca imobilul nu este nici o problema. acordul de vointa al tuturor este esential in aceasta speta.
trebuie dezbatuta succesiunea si ulterior se poate proceda la instrainarea imobilului in speta.
daca se dezbate succesiunea in termen de doi ani de la decesul defunctului erezii vor fi scutiti de plata impozitului de 1% datorat.
Roxana alina Stancu , Avocat