Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua. va prezint urmatoarea speta: - o doamna ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua. va prezint urmatoarea speta: - o doamna vaduva si ...

buna ziua. va prezint urmatoarea speta:
- o doamna vaduva si fara copii decedeaza in 2017. doamna avea doi frati -frate 1 si frate 2. Fiecare aveau cate un copil - copil 1 si, respectiv, copil 2.
Decesele survin in urmatoarea ordine succesiva:
Frate 1, sora vaduva, frate 2, copil 1. Ramane in viata copil 2.

Succesiunea dupa sora vaduva nu este facuta din 2017 si pana acum.

Intre timp, dupa decesul Copil 1, pt ca acesta nu avea sot frati sau copii proprii, alta ruda gr IV (matusa) este declarata mostenitor unic al Copil 1.

La succesiunea care probabil ca urmeaza sa aiba loc in anul curent 2022, cine are dreptul sa vina la succesiune?
copil 2 si mostenitor copil 1?

multumesc in avans pentru lamuriri!
Da.
Copilul 2 și moștenitorul copilului 1.

Moștenitorul copilului 1 nu moștenește în mod direct.
El va semna la dezbaterea succesiunii după doamna vaduva, dar moștenitorii doamnei vor fi copilul 1 și copilul 2.
Ulterior, în baza certificatului de moștenitor după doamna vaduva, mostenitorul copilului 1 se va adresa aceluiași birou notarial unde a dezbătut succesiunea după copilul 1 și va solicita suplimentarea masei succesorale supa copilul 1, cu cota parte pe care acesta a mostenit-o.
multumesc frumos pentru explicatii.