Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Drept de proprietate privata Buna ziua, speta mea este ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Drept de proprietate privata Buna ziua, speta mea este urmatoarea: ...

DREPT DE PROPRIETATE PRIVATA

Buna ziua, speta mea este urmatoarea:

Parintii au un teren cadastrat si intabulat in anul 2007 (inscris in cartea funciara) pe care doresc sa il vanda.
Este un teren pe care il au de mult timp si care in anul 1996 a fost declarat de la primarie ca fiind total in intravilan (cu adresa scrisa).
Acum la vanzare li s-a cerut actualizarea cadastrului si introducere geometrie si repozitionare. S-au conformat si s-au dus ptr reinnoirea acestor acte dar s-a constatat ca numarul cadastral vechi a fost anulat si actuala suprafata este in minus cu 21 metri (explicatia a fost ca s-a vandut terenul alaturat si acum este lipsa). In plus de asta li s-a transmis ca nu mai este tot terenul intravilan ci doar jumatate din suprafata restul intrand in extravilan!

ESTE POSIBIL CA VECHIUL CADRASTRU SA NU FIE LUAT IN CONSIDERARE? Si doar jumatate din teren sa fie intravilan cand ei au adresa de la primarie (din 1996)ca tot terenul este intravilan?
nikepsh, utilizator