avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 326 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Doresc sa cumpăr o casa pe care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Doresc sa cumpăr o casa pe care proprietarul dorește ...

Bună ziua! Am in plan sa cumpăr o casa pe care proprietarul dorește 90.000 de euro. Doresc sa accesez un credit imobiliar, dar maximul pe care-l pot primi sunt 70.000 euro (10.500 plătesc eu avans, iar 59.500 îmi da banca). Proprietarul este de acord sa achit diferența de 20.000 de euro (pana la 90.000) atunci când vând apartamentul pe care-l dețin în prezent (sunt proprietar). Ce portiță legală am pentru a face acest lucru? Mulțumesc!
Ultima modificare: Vineri, 8 Aprilie 2022
FlorinaVasilica, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:09, 9 Aprilie 2022
Singura portiță e sa va vindeți apartamentul înainte, după care sa cumpărați imobilul respectiv.
Banca nu va accepta o achiziție cu un rest de preț.
Prin creditul pe care îl contractați, imobilul dvs a fi ipotecat în favoarea băncii.
Nu puteți ipoteca un bun, care încă nu e în proprietatea dvs.
puteti achita casa cu 10500 de la dvs, cu 59500 de la banca si cu un imprumut de 20 mii luati de la proprietar cu ipoteca pe ap.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit ipotecar elenacarmen elenacarmen buna ziua....am un credit ipotecar pe numele fostului sot si sunt si eu trecuta in dosar..garsoniera ipotecata este dobantita de mine in urma tranzactie ...voi ... (vezi toată discuția)
Credit ipotecar Betea Betea Avem un credit ipotecar de 35000 euro la o banca pe un apartament cu 2 camere si alte doua credite mai mici la alte banci.Intre timp mi-am construit o casa ... (vezi toată discuția)
Partaj pojogaana pojogaana Cat costa partajul la notar in Germania. (vezi toată discuția)