Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua , Am rugamintea sa aveti amabilitatea sa ma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua , Am rugamintea sa aveti amabilitatea sa ma indrumati ...

Buna ziua ,
Am rugamintea sa aveti amabilitatea sa ma indrumati cu un raspuns la o situatie pe care am dori sa o depasim - imobil in centrul capitalei , monument istoric , in proprietatea unei persoane fizice . Proprietarul doreste sa il vanda . Statul poate ridica pretentii ?
Daca da , de ce natura ? Intelegem ca nu poate fi demolat , nu se poate construi decat pastrand regimul de inaltime si stilul imobilului . Avem si alte obligatii ?Multumesc
E posibil sa existe un drept de preemtiune al statului prin Ministerul Culturii si al autoritatii locale prin Primaria Capitalei,(in functie de (clasificarea imobilului)Ar trebui depuse oferte de vanzare catre institutiile respective.si asteptata optiunea acestora si ulterior facuta vanzarea la notar.Ar tb discutat cu un av, cu legea in fata .