avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema inundatie bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema inundatie bloc

Buna ziua,

Am si eu urmatoarea problema.
Am inceput sa renovez apartamentul si am lucrat la tevile de apa(instalatia sanitara) proprie din casa. Dupa ce am terminat lucrarile la instalatia sanitara, s-a spart o teava de apa la vecinul de dedesubt. Cel mai probabil din cauza celorlalte lucrari de amenajare din apartament, din cauza vibratiilor, din tencuiala spatiului tehnic a cazut o bucata (o piatra) pe teva vecinei de jos. si s-a spart (etaj 8). Problema este ca vecinul de la etajul 4 a fost inundat si doreste despagubiri. Cel mai probabil spatiul tehnic prin care ar trebui sa se scurga apa a fost astupat la 4, si apa nu a avut scurgere.
Tevile au o vechime de 40-50 de ani, sunt tevile blocului.

Cine poate fi tras la raspundere avand in vedere ca piatra respectiva nu a cazut din apartamentul meu,din cauza neatentiei ci s-a desprins din cauza vibratiilor ceea ce se poate intampla si la un cutremur.
Cei de la etajul 4 vor sa ne dea in judecata pentru pagube. Cum pot sa demonstreze vina noastra, in conditiile in care nu lucram la tevi in momentul respectiv. Care sunt stipularile legale in acest sens? Cum se poate dovedi vina sau contrariul?
Ultima modificare: Luni, 11 Aprilie 2022
cristian196, utilizator
Cel mai recent răspuns: Danielcc , utilizator 21:15, 12 Aprilie 2022
Puteti sa incercati sa va intelegeti. Daca aveti asigurare puteti sa lasati firma sa se descurce. Daca se ajunge la judecata, trebuie sa angajeze expert si el sa demonstreze care teava e sparta si a cui e vina.
Singur ati confirmat ca instalatia comuna a fost afectat de o piatra care a cazut urmare vibratiilor,interventiilor operate de catre dv
Pe cale de consecinta va revine obligatia sa acoperiti prejudiciul generat de inundatie
Chiar daca eu lucram la cu totul altceva in casa in momentul producerii avariei?

ynocentta a scris:

Singur ati confirmat ca instalatia comuna a fost afectat de o piatra care a cazut urmare vibratiilor,interventiilor operate de catre dv
Pe cale de consecinta va revine obligatia sa acoperiti prejudiciul generat de inundatie

Chiar daca eu lucram la cu totul altceva in casa in momentul producerii avariei?

ynocentta a scris:

Singur ati confirmat ca instalatia comuna a fost afectat de o piatra care a cazut urmare vibratiilor,interventiilor operate de catre dv
Pe cale de consecinta va revine obligatia sa acoperiti prejudiciul generat de inundatie

Este un caz complex în care doar un expert poate sa demonstreze exact ce s-a întâmplat. Așteptați sa va dea în judecata și sa demonstreze unde este problema.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună mi a fost inundat apartamentul de la etajul superior unde ... 0305 0305 Bună Mi a fost inundat apartamentul de la etajul superior unde locuiesc chiriași ,va rog sa mi spuneti într-un eventual proces pe cine dau în judecata ... (vezi toată discuția)
Vecin plecat - instalatie apa defecta doberv doberv catre cine ma indrept si cu ce actiune daca vecinul de deasupra m-a inundat si mi s-au stricat peretii ? eu am fost plecat din tara 6 luni iar cand m-am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! stau la un bloc cu 4 etaje construit prin 77, din ... cmioan cmioan Buna ziua! Stau la un bloc cu 4 etaje construit prin 77, din Bucuresti. De o saptamana am o disputa cu vecinul de sub mine, eu stand la etajul 1. Initial ... (vezi toată discuția)