Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu o problema ? ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu o problema ? Bunica mea a ...

Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu o problema ?
Bunica mea a fost astăzi oprită pe strada de o vecina care lucrează la furnizarea apei , nu știu exact ce este acolo și i a vorbit foarte urat , chiar dacă ne cunoaște mi s a părut urat ce a făcut , spunându i ca dacă nu plătește suma de 36 de milioane o sa vina sa ii taie apa . Întrebarea mea este următoarea , oare bunica mea este singura care are aceasta suma și doar pe ea o vor debranșa ? De ce se insista atât de tare la oamenii care au pensii de 10 milioane și la șantaj emoțional ? Va dați seama ca m a sunat plângând și spunându mi chestiile astea . Tipa respectiva credeți ca ar putea sa ii facă rău vorbind și venind sa o debranșeze ? Repet , femeia ne cunoaște de ani de zile și pt ca ne cunoaște nu mi se pare ok sa o oprească mereu pe strada sa ii spună ca o vor debranșa dacă nu plătește toată suma , adică ne permitem sa ne spunem atatea , dar in ziua mare pe strada cu lume in jur , mi se pare josnic și urat .
Nu-i corect să-i vorbească urât, asta ar fi motiv de plângere la angajator pentru a se sesiza comisia de cercetare disciplinară în cazul persoanei cu care a discutat bunica dvs. Partea a doua, dacă bunica are datorii la furnizorul de apă potabilă, da, poate fi debranșată fără discuții, în condițiile prevăzute de contractul de furnizare.
''... i a vorbit foarte urat , chiar dacă ne cunoaște mi s a părut urat ce a făcut , spunându i ca dacă nu plătește suma de 36 de milioane o sa vina sa ii taie apa ...'' daca i-a spus ca ii taie apa nu insemana ca i-a vorbit urat.