Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce drept la mostenire are sotia care si-a abandonat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce drept la mostenire are sotia care si-a abandonat sotul bolnav

Tatal bolnav la pat, a fost abandonat de mama de mai bine de 1 an. In tot acest timp, din cei 2 copii majori, doar unul are grije de tata. Mama a refuzat sa vina sa-l vada macar. Mama locuieste la celalalt frate. Parintii nu sunt divortati. In caz de deces al tatalui, mama ce drept va avea la mostenire? In prezent au un apartament in comun, iar tata mai are mostenite mai multe terenuri cu valoare ridicata. Va multumesc!
5/8 din bunurile comune și 1/4 din bunurile proprii ale tatălui.
Multumesc. Intrebarea e pusa in contextul in care mama nu a mai dat deloc pe la tata. Nu este cumva obligata, fiind casatoriti, sa aiba grije de tata? In caz contrar, nu reprezinta acesta un abandon? Adica, tatal care sufera de Alzheimer, daca sa zicem mai traieste 10 ani, eu am grije de el, iar mama nu da pe la el, va ramane cu aceleasi drepturi?
Doru2017, utilizator
Da, drepturile succesorale nu sunt afectate de modul cum au decurs relatiile in timpul vietii. Sotia supravietuitoare are dreptul la o cota parte atat din bunurile comune cat si din cele proprii ale sotului.

Pentru a nu avea drept la bunurile proprii (cele din mostenire) ar trebui ca sotii sa fie divortati.

In acelasi timp si sub conditia existentei discernamantului, tatal dvs poate dispune dupa cum doreste in timpul vietii de bunurile sale.
Va multumesc!