Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Buna seara , unde sau cum pot reclama ( fără a da in ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Buna seara , unde sau cum pot reclama ( fără a da in judecată ...

Buna seara , unde sau cum pot reclama ( fără a da in judecată ) o societate comercială care ne-a furat activitatea și comercializează produse care au fost și sunt promovate doar de câtre noi ? Din cauza faptului ca primeam reclamații de la clienti precum ca produsele achiziționate din alta parte sunt ,,altfel “ (mult mai proaste ca și calitate etc ) am înregistrat brendul și la OSIM ( brendul mai este înregistrat in alta țara ) conform mesajelor , email-uri etc cu directorul , managerul fabricii pe care noi le avem , ei nu au făcut import in România . Cei care vând produsele in România ne-au raspun pa notificarea noastră cu marca înregistra ca ei ar avea un contract cu producatorul ( ne-au dat nr de contract din 2020 si in 2021 când am vorbit cu cei din conducere etc ne-au scris clar ,, noi n-am importat si nu importam produsul acesta in România “. Cum pot proceda ca sa am câștig de cauza ? As vrea sa cer si despăgubirii pentru prejudiciile create ( pe perioada de când este brendul înregistrat ). Mulțumesc anticipat .
Nu aveți nicio șansă fără să vă adresați unei instanțe judecătorești. Ar fi soluția rezolvării situației pe cale amiabilă, însă nimeni nu o să vă garanteze că situația nu se va mai repeta.

Buna ziua , mulțumesc pentru răspuns . Ideea e ca pe cale amiabila nu binevoiește nimeni , Mi-au trimis un răspuns printr-un avocat precum ca ar avea un contract din Octombrie 2020 de la distribuitori, in 2021 am avut niște discuții cu cei de la fabrica , manager , director prin mesaje și e-mailuri in care mi-au scris clar ,, nu am importat și nu importam produsul acesta in Ro “ . Dacă ii dau in judecată am câștig de cauza ? Având in vedere ca nu am un contract direct cu producatorul , dar avem toate dovezile necesare prin care putem demonstra ca suntem singurii care am promovat si promovam produsul in România ( pagina de Instagram , Facebook , plătit influenceri sa promoveze produsul , acord scris din partea producatorul pentru a putea folosi fotografiile lor profesionale si contentul lor pentru promovare , content care trebuie tradus etc … plus alte dovezi precum ca noi ofeream informații despre produs si apoi clienții cumpărau de pe eMAG , li s au trimis produse contrafăcute clienților etc … va mulțumesc pentru răspuns si timpul acordat .
Dorin Voicilas a scris:

Nu aveți nicio șansă fără să vă adresați unei instanțe judecătorești. Ar fi soluția rezolvării situației pe cale amiabilă, însă nimeni nu o să vă garanteze că situația nu se va mai repeta.

Aveți șanse de câștig, în sensul în care să obțineți acordarea unor despăgubiri.

Mulțumesc frumos.
Dorin Voicilas a scris:

Aveți șanse de câștig, în sensul în care să obțineți acordarea unor despăgubiri.

Buna seara,

Va puteti adresa instantei de judecata, pentru a primi despagubirile cuvenite, pentru prejudiciile legate de imaginea societatii, precum si cele fata de activitatea comerciala concreta.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat