Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! Ma confrunt cu urmatoarea situatie. Am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! Ma confrunt cu urmatoarea situatie. Am cumparat un ...

Buna seara! Ma confrunt cu urmatoarea situatie. Am cumparat un apartament prin licitatie de la o casa de insolventa. Apartamentul are datorii mari catre asociatia de proprietari, datorii care nu sunt trecute in cartea funciara. Suntem in punctul in care trebuie sa facem contractul de vanzare cumparare. Casa de insolventa nu doreste sa plateasca aceasta datorie. Legea asociatiilor de proprietari spune ca in cazul existentei unei datorii, notarul poate autentifica contractul de vanzare cumparare doar daca cumparatorul accepta expres ca va prelua datoriile. Legea insolventei prevede ca imobilul se vinde liber de orice sarcini. Eu ce pot face in aceste conditii, sa fiu sigur ca aceste datorii nu imi revin. Va multumesc!
buna ziua,
"casa de insolventa" va trebui sa plateasca toate debitele aferente imobilului scos la licitatie, din banii obtinuti in urma vinderii imobilului. Asa o sa-l puteti cumpara liber de orice sarcini.

Dr G a scris:

Buna seara! Ma confrunt cu urmatoarea situatie. Am cumparat un apartament prin licitatie de la o casa de insolventa. Apartamentul are datorii mari catre asociatia de proprietari, datorii care nu sunt trecute in cartea funciara. Suntem in punctul in care trebuie sa facem contractul de vanzare cumparare. Casa de insolventa nu doreste sa plateasca aceasta datorie. Legea asociatiilor de proprietari spune ca in cazul existentei unei datorii, notarul poate autentifica contractul de vanzare cumparare doar daca cumparatorul accepta expres ca va prelua datoriile. Legea insolventei prevede ca imobilul se vinde liber de orice sarcini. Eu ce pot face in aceste conditii, sa fiu sigur ca aceste datorii nu imi revin. Va multumesc!

Din pct meu de vedere, dacă asociația nu a anunțat executorul in legătura cu existența unei datorii sa rămână cu buza umflata
Atat timp cat asociatia de proprietrai nu a inteles sa desfasoare procedura de recuperare debite,respectiv sa instituie privilegiu imobiliar si actiune in instanta,dv nu datorati obligatii pentru debite care nu va apartin
Dv puteti datora obligatii catre asociatia d eproprietari strict d ela momentulachizitiei bunului imobil
Daca asociatia de proprietari nu a inteles in termen legal sa parcurga procedura recuperarii debitului este in culpa
Va multumesc pentru raspuns! Nu inteleg,insa, cum pot face contractul de vanzare cumparare. Asociatia de proprietari va elibera adeverinta cu datorii. Legea asociatiilor de proprietari prevede
în cazul existenţei unor datorii către asociaţia de proprietari sau către furnizorii de utilităţi publice în cazul facturării individuale a serviciilor, notarul public va autentifica actul de înstrăinare dacă dobânditorul acceptă expres că va prelua în întregime toate debitele înstrăinătorului către asociaţia de proprietari, precum şi toate debitele către toţi furnizorii de utilităţi publice. In aceste conditii eu ce pot face?
ynocentta a scris:

Atat timp cat asociatia de proprietrai nu a inteles sa desfasoare procedura de recuperare debite,respectiv sa instituie privilegiu imobiliar si actiune in instanta,dv nu datorati obligatii pentru debite care nu va apartin
Dv puteti datora obligatii catre asociatia d eproprietari strict d ela momentulachizitiei bunului imobil
Daca asociatia de proprietari nu a inteles in termen legal sa parcurga procedura recuperarii debitului este in culpa

atata timp cat in contract scrie ca e liber de sarcini....nu veti vreo datorie catre asociatie
asociatia trebuia sa demareze procedurile de recuperare de la fostul proprietar si atunci apareau si ei in carte funciara....poate mai apucau ceva bani

aproape sigur o sa aveti probleme cu asociatia care o sa incerce recuperarea banilor de la dvs...dar legal nu se pot intoarce doar catre fostul proprietar

notarul nu are nevoie de adeverinta de la asociatie...stie deja procedura si anume ca un imobil vandul la licitatie se vinde liber de sarcini in cadrul licitatiei.......cartea funciara este curata
hob, utilizator