avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Acces la informații de interes public
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Acces la informații de interes public

Bună ziua,

Dacă s-a semnat acord de confidențialitate cu privire la anumite documente, informații, acestea pot face obiectul unei cereri de solicitare acces la informații de interes public?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Catalin2o14 , utilizator 20:51, 18 Aprilie 2022
~ Conținut șters la cerere ~


MihaelaaC73 a scris:

Bună ziua,

Dacă s-a semnat acord de confidențialitate cu privire la anumite documente, informații, acestea pot face obiectul unei cereri de solicitare acces la informații de interes public?
Mulțumesc

Tu poți cere… ei nu îți dau și tu ii dai in judecată prin care ii forțezi sa ți răspundă, iar pt funcționarul public constituie abatere disciplinara.
De asemenea, dacă exista răspundere civilă delictuală poți cere daune

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Liberul acces la informatiile de interes public mfdunhill mfdunhill Buna Ziua, as vrea sa stiu daca in baza legii Legea nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public pot cere la autoritatiile statului ... (vezi toată discuția)
Legea 544 ana_florina ana_florina Buna ziua, lucrez in cadrul unei primarii, la Legea 544 a fost solicitate mai multe cerinte printre care si proiectele tehnice la investutiile in curs, nu stiu ... (vezi toată discuția)
Dosarul de licitatie publica este public? oana1 oana1 Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti intr-o problema privind dosarul de licitatie publica. Acum cateva zile am organizat o licitatie publica privind ... (vezi toată discuția)