avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1904 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Am fost in concediu pentru creșterea copil ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Am fost in concediu pentru creșterea copil până ...

Buna ziua! Am fost in concediu pentru creșterea copil până pe data de 04.02.2022 după care am fost reangajată până pe data de 05..03.2022 urma apoi șomaj deoarece compania la care lucram și-a mutat sediul în alta tara.Acum am aflat că sunt însărcinată din nou.Nu am băgat încă actele de șomaj.cum trebuie sa procedez și mai am șanse să beneficiez de indemnizație pt copil (luna nașterii este noiembrie 2022).multumesc
Cel mai recent răspuns: Elenq , utilizator 11:24, 19 Aprilie 2022
Buna ziua,
O varianta ar fi sa depuneti actele pentru somaj, de acolo intrati in concediul maternal si apoi in cel de crestere copil.
O alta ar fi sa asteptati nasterea si dupa sa intrati direct in concediul pentru crestere copil.

Eu as opta pentru prima varianta pentru ca o sa aveti un venit pana intrati in concediul pentru crestere copil si acest venit nu va afecteaza la calculul cuantumului indemnizatiei.

Art. 9^1 din OUG 111/2010
În situația în care persoana care a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului naște unul sau mai mulți copii ori se află într-o nouă situație dintre cele prevăzute la art. 8 alin. (2) într-o perioadă de până la 12 luni de la finalizarea concediului pentru creșterea copilului anterior, dacă din calculul indemnizației conform art. 2 alin. (2) rezultă un cuantum al indemnizației lunare pentru creșterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizației primit anterior nașterii celui din urmă copil, se acordă indemnizația lunară pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior....
Mulțumesc frumos pentru răspuns..

Buna ziua,
O varianta ar fi sa depuneti actele pentru somaj, de acolo intrati in concediul maternal si apoi in cel de crestere copil.
O alta ar fi sa asteptati nasterea si dupa sa intrati direct in concediul pentru crestere copil.

Eu as opta pentru prima varianta pentru ca o sa aveti un venit pana intrati in concediul pentru crestere copil si acest venit nu va afecteaza la calculul cuantumului indemnizatiei.

Art. 9^1 din OUG 111/2010
În situația în care persoana care a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului naște unul sau mai mulți copii ori se află într-o nouă situație dintre cele prevăzute la art. 8 alin. (2) într-o perioadă de până la 12 luni de la finalizarea concediului pentru creșterea copilului anterior, dacă din calculul indemnizației conform art. 2 alin. (2) rezultă un cuantum al indemnizației lunare pentru creșterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizației primit anterior nașterii celui din urmă copil, se acordă indemnizația lunară pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil Andr33aDia Andr33aDia Buna ziua! Eu sunt in prenatal pana pe 5.01.2021 si am ramas insarcinata in luna august 2020. Va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari: - daca imi ... (vezi toată discuția)
Concediu de risc maternal dupa ccc, indemnizatie mai mica? Erika-Monica Erika-Monica Bună seara, Am o problema legata de locul de munca. În data de 29.08.2020, mi s-a întrerupt suspendarea CIC pt concediu de creștere a copilului. Mi s-a ... (vezi toată discuția)
Bună seara, daca bebe 1 face 2 ani in iulie 2021 si bebe 2 se ... Roro13 Roro13 Bună seara, daca bebe 1 face 2 ani in iulie 2021 si bebe 2 se naște în august 2021, mai pot beneficia de concediu creștere copil si indemnizație? ... (vezi toată discuția)