Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... falsul si uz de fals,pedepse si prescriere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

falsul si uz de fals,pedepse si prescriere

am facut un credit in mai 2006 cineva contra cost a zis ca imi face carte de munca inregistrata legal,totul a fost ok,am luat creditul,10.000 de euro,iar dupa o perioada am descoperit ca acea carte de munca era falsa eu nefiind inregistrat la fortele de munca,eu mi-am platit pina in momentul asta toate ratele,dar acum am dificultati financiare,in cazul in care nu platesc si se va afla falsul meu,ce pot pati sau daca dupa 3 ani si jumatate s-a prescris nu mai pot fi dat in judecata?va multumesc
Potrivit art.291 Cp uzul de fals se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani, cand inscrisul este oficial, cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda cand inscrisul este sub semnatura privata.
Potrivit art.122 alin 1 lit. d Cp termenul de prescriptie este de 5 ani
Prescriptia raspunderii penale pentru infractiunea despre care faceti vorbire este de cinci ani conform prevederilor art.122 lit.d c.pen.