Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sunt PFA cu norma de venit. Am primit microgranturile.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sunt PFA cu norma de venit. Am primit microgranturile.

Buna seara,

Sunt PFA cu norma de venit.
Am primit microgranturile de 2.000 de euro.
Conform OUG 130/2020, art. 7 al. h) cheltuieli privind plata datoriilor către bugetul statului ([ link extern ] :
Cheltuieli eligibile:
1. Se pot plăti datorii la bugetul de stat din banii de granturi?
Da, din banii de grant se pot plăti impozite și taxe către bugetul de stat, inclusiv contribuții salariale, CAS, CASS, impozit pe dividende, impozit pe venitul microîntreprinderilor, impozit pe profit. În privința contribuțiilor datorate pentru PFA, sunt eligibile cele în numele PFA, pe CNP. Nu sunt eligibile taxele și impozitele la bugetul local și amenzile de orice fel. ([ link extern ] )
inteleg ca se pot plati toate cele 3 datorii restante catre bugetul statului (impozit, CAS, CASS). Daca da, conform carui act normativ se pot plati toate 3?
Unii spun ca nu se pot plati CAS si CASS, doar impozit.
Care este adevarul?
2. Din microgranturi se pot plati dobanzile si penalitatile (accesoriile) de intarziere aferente celor 3 datorii restante (CAS, CASS, impozit)? Daca da, conform carui act normativ?

Cu multumiri anticipare,
Marius Milan
george-neagu, moderator