avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sunt PFA cu norma de venit. Am primit microgranturile.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sunt PFA cu norma de venit. Am primit microgranturile.

Buna seara,

Sunt PFA cu norma de venit.
Am primit microgranturile de 2.000 de euro.
Conform OUG 130/2020, art. 7 al. h) cheltuieli privind plata datoriilor către bugetul statului ([ link extern ] :
Cheltuieli eligibile:
1. Se pot plăti datorii la bugetul de stat din banii de granturi?
Da, din banii de grant se pot plăti impozite și taxe către bugetul de stat, inclusiv contribuții salariale, CAS, CASS, impozit pe dividende, impozit pe venitul microîntreprinderilor, impozit pe profit. În privința contribuțiilor datorate pentru PFA, sunt eligibile cele în numele PFA, pe CNP. Nu sunt eligibile taxele și impozitele la bugetul local și amenzile de orice fel. ([ link extern ] )
inteleg ca se pot plati toate cele 3 datorii restante catre bugetul statului (impozit, CAS, CASS). Daca da, conform carui act normativ se pot plati toate 3?
Unii spun ca nu se pot plati CAS si CASS, doar impozit.
Care este adevarul?
2. Din microgranturi se pot plati dobanzile si penalitatile (accesoriile) de intarziere aferente celor 3 datorii restante (CAS, CASS, impozit)? Daca da, conform carui act normativ?

Cu multumiri anticipare,
Marius Milan
Ultima modificare: Duminică, 24 Aprilie 2022
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Sunt beneficiarul unui microgrant. ronom65 ronom65 Bună ziua Sunt beneficiarul unui microgrant. Aș dori să știu dacă cheltuielile cu amenajarea biroului de lucru respectiv achiziția de mobilier, laptop, ... (vezi toată discuția)
Aș dori să întreb se pot aloca din microgant de 2000 eu pentru ... mate2007 mate2007 Aș dori să întreb dacă se pot aloca din microgant de 2000 eu pentru achiziția de gresie ,și material lemnos pentru amenajarea unei terase acoperite ... (vezi toată discuția)
Achizitia unei autoutilitare prin grant capital de lucru ... danany danany ACHIZITIA UNEI AUTOUTILITARE PENTRU DESFASURAREA ACTIVITATII SE POATE FACE DIN GRANTUL PENTRU CAPITAL DE LUCRU? (vezi toată discuția)