Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plimbare caine parc
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plimbare caine parc

Buna ziua,
Exista undeva specificat in lege un articol prin care mi se interzice plimbarea cu animalul de companie in parc public? In jurul blocului unde locuiesc se afla un parc dotat cu spatii verzi si locuri de joaca pentru copii, Din pacate nu pot iesi la plimbare cu animalul nici macar in jurul blocului intrucat exista un panou cu interdictii printre care si cea de a intra cu animalul de companie. Nu intentionez sa intru in zona de joaca a copiilor si niciodata cu animalul fara lesa. Am facut sesizare si petitie la primaria orasului in vederea amenajarii unui spatiu special de joaca pentru catei dar fara rezultat.
Multumesc
voluntar, utilizator
daca exista panou, inseamna ca s-a interzis la nivel de primarie.
Panoul este instalat in zona de joaca pentru copii nu la intrarea in parc.
In general astfel de situatii se reglementeaza.prin hotarari de consiliu local.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
In urma petitiei in nume personal nu am primit niciun raspuns din partea primariei. Voi initia o noua petitie cu semnaturi ale mai multor posesori de animale din zona,
O zi minunata va doresc.
Fiind vorba despre domeniul public,fiecare autoritatea publica locala decide prin HCLM utilizarea ,conditiile,inclusiv restrictiile