avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Plimbatul câinilor
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Plimbatul câinilor

Ce spune legea despre plimbatul câinilor mici cu lesă (+curățarea nevoilor acestuia ) pe spațiile verzi din jurul blocului , care aparțin primăriei ? !
Este sau nu interzis ?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:34, 11 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista legi generale si HCLM care prevad conditii concrete in care pot fi deplasate pe drumurile publice animalele de companie
Indiferent de marime,rasa,sex,persoana care se deplaseaza cu animal de companie pe partea comuna detine obligatia ca animalul sa fie prevazut cu zgarda,lesa iar daca face parte din categoria raselor periculoase sa detina si botnita
Persoanele care deplaseaza animale de companie pe drumul si in spatiul public au obligatia sa asigure curatenia sa stranga eventualele resturi fiziologice
Legal este interzis accesul animalelor de companie in spatiile special semnalizate
Terenurile din jurul imobilelor de locuit in comun nu au statut special restrictiv pentru animale iar persoanele care inteleg sa isi plimbe animalele de companie detin obligatia sa respecte dispozitiile privitoare la deplasarea cu zgarda,lesa ,curatarea resturilor fiziologice ale acestora

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legile privind proprietarii animalelor de companie contavocat11 contavocat11 Buna ziua, Fiind proprietarul unui caine metis de talie medie(16-17kg),cu varsta de 1 an si 3 luni, am inceput sa ma documentez privind legislatia ... (vezi toată discuția)
Animal de companie in bloc MIV MIV Detin un animal de companie, mai precis un caine, m-am mutat de curand intru-un apartament, et 1 , dar nu pot obisnui cainele cu lesa. Am probleme cu ... (vezi toată discuția)
Metis amstaff odracinschi16 odracinschi16 Bună ziua! Fratele meu deține un câine metis de anul trecut. Am o nelămurire legat de plimbare. Eu nu am împlinit vârsta de 18 ani, dar vreau să o ... (vezi toată discuția)