avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Metis Amstaff
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Metis Amstaff

Bună ziua!
Fratele meu deține un câine metis de anul trecut. Am o nelămurire legat de plimbare. Eu nu am împlinit vârsta de 18 ani, dar vreau să o plimb cu botniță și lesă. Exista vreo problemă? Pot să primesc vreo amendă?
Ultima modificare: Joi, 18 Octombrie 2018
odracinschi16, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:53, 20 Octombrie 2018
Atat timp cat animalul de companie nu creaza evenimente si este deplasat in spatiul public cu lesa si botnita,nu aveti de ce sa va faceti probleme
Este o cățelușa cuminte, jucausa. In ce spatii nu pot sa ies cu ea? În parc aș putea?


Ultima modificare: Duminică, 21 Octombrie 2018
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Indiferent de aprecierile dv,trebuie sa intelegeti ca animalul dv de companie face parte din categoria celor periculosi,astfel incat pentru a indeparta situatii neplacute este de preferat sa o plimbati numai cu lesa si botnita fara sa ii dati drumul libera,deoarece exista multe persoane care se pot plimba in spatiile pubice,care prezinta adversitati fata de caini,care ii ppot speria si pot genera comportament imprevizibil
Pentru siguranta dv si a animalului dv de companie,,este de preferat sa ii acoradti posibilitatea de miscare fara sa ii dati drumul liber

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plimbatul câinilor Alexandra Bondar Alexandra Bondar Ce spune legea despre plimbatul câinilor mici cu lesă (+curățarea nevoilor acestuia ) pe spațiile verzi din jurul blocului , care aparțin primăriei ? ... (vezi toată discuția)
Animal de companie in bloc MIV MIV Detin un animal de companie, mai precis un caine, m-am mutat de curand intru-un apartament, et 1 , dar nu pot obisnui cainele cu lesa. Am probleme cu ... (vezi toată discuția)
Legile privind proprietarii animalelor de companie contavocat11 contavocat11 Buna ziua, Fiind proprietarul unui caine metis de talie medie(16-17kg),cu varsta de 1 an si 3 luni, am inceput sa ma documentez privind legislatia ... (vezi toată discuția)