Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua.Am testament de moștenitor universal, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua.Am testament de moștenitor universal, după mătușa ...

Bună ziua.Am testament de moștenitor universal, după mătușa mea, care nu a avut moștenitori rezervatari, ci doar o sora și eu, nepoată de sora(mama mea fiind decedata) .Pt certificatul de moștenitor, mi se aplica abuziv ,la taxa notariala, majorarea de 25% pt moștenitori nesuccesibili,motivandu-mi ca sora mătușii are drept mai mare de moștenire, în raport cu mine. Mulțumesc.
Dacă aveți testament universal, de ce sa mai aibă dreptul cealaltă soră a defunctei?
Întrebarea mea era, dacă e legal, sa mi se aplice majorarea de 25 % la taxa notariala, pt moștenitorii nesuccesibili???
Da, este legal.
Dar qm specificat ca sunt nepoata de sora, deci sunt oricum ruda în grad succesibil, și în plus am testament
de legatar universal. Oro, legea spune astfel: Pentru moștenitorii testamentari, care nu sunt și rude în grad succesibil cu defunctul onorariile se majorează cu 25% .Alineatul 3, articolul 20 din Ordinul ministrului justiției 943/C/2005.

Va rog mult , dacă se poate sa îmi răspundă cineva, specialist în drept notarial.Multumesc.

Mica202110 a scris:

Întrebarea mea era, dacă e legal, sa mi se aplice majorarea de 25 % la taxa notariala, pt moștenitorii nesuccesibili???

Ați spus că sunteți moștenitor nesuccesibil.
Apoi, înainte sa sariti în sus, v-am întrebat ce legătură mai are mătușa dvs din moment ce aveți deja în testament universal.