Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum poate fi atacat un testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum poate fi atacat un testament

Buna ziua !
Va rog sa ma imi spuneti daca exista vreo posibilitate ca un testament sa fie atacat de catre alte rude in urmatoarea situatie : Mama mea are o matusa ce a lasat prin testament toata averea mie si altor doi frati. Aceasta matusa mai are o nepoata(sora vitrega cu mama) si aceasta sau rudele ei, pot ataca in vreun fel testamentul ? Si o alta situatie, ce ar trebui facut ca eu si ceilalti doi frati ai mei sa obtinem bunurile (un apartament+o casa cu curte de 300mp) lasate prin testament dupa deceseul matusei mamei mele?
Multumesc anticipat !
Nu poate ataca nimeni testamentul deoarece nu sunt mostenitori rezervatari. Adică Mătușa nu are copiii si nici părinți in viata. Astia sunt moștenitorii rezervatari. Dvs pentru a intra in posesia averii mătușii mergeți cu testamentul la notar si dezbateri succesiunea testamentară. Succes!