Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare ATV ca tractor sau cu omologare de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare ATV ca tractor sau cu omologare de strada? Cum este mai avantajos?

Buna ziua,
Am cumparat deja 4 ATV-uri si intentionez sa mai achizitionez inca 6 pentru a incepe o afacere de inchiriere ATV-uri intr-o zona montana.
2 din cele achizitionate deja sunt cu omologare "pentru strada" astfel le voi putea inmatricula ca autovehicul clasic in timp ce celalalte 2 sunt cu "omologare pentru tractor" urmand sa le inregistrez la primaria de pe raza comunei unde se va desfasura activitatea. Intentionez sa mai achizitionez inca 6 ATV-uri tot cu omologare "de tractor". Intrebarea mea este legata despre ITP si RAR, mai concret nu inteleg procedura de inmatriculare si ulterior obligativitatea realizarii inspectiilor tehnice periodice, astfel intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. La prima inmatriculare, trebuie sa le transport pe toate 10 la RAR?
2. La cat timp sunt obligat sa refac inspectia ITP?
3. Inspectia tehnica se poate realiza la statii ITP cu omologare pt tractoare sau trebuie duse la RAR?
3. Trebuie sa le transport pe toate la inspectia tehnica sau la RAR periodic sau exista un serviciu mobil cand e vorba de vehicule multiple?
4. Care este legislatia careia se supun astfel de vehicule din punct de vedere al inmatricularii?
Va multumesc din suflet!
atentie la numerotare!
1. la prima inmatriculare ITP-ul se face la RAR (impreuna cu identificarea sasiu/ motor), fiindca veti primi CIV - pentru autovehicule noi.
2. data ITP-ului urmator va fi inscrisa de catre RAR/ statia ITP;
3. statiile/ service-urile ITP la care veti face inspectia trebuie sa fie autorizate pentru categoria de autovehicule;
4. ITP-ul se face la sediul service-ului, prin urmare trebuie sa le transportati acolo.
5. codul rutier