Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Se poate rezilia amiabil contractul?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Se poate rezilia amiabil contractul?

Buna ziua,
Sunt antreprenor general a unor contracte de proiectare si executie cu institutiile de stat.

Privind cresterea necontrolata a preturilor, mai ales de cand a inceput razboiul nu ne mai incadram in pretul ofertat. Intradevar, s-a aprobat o ordonanta de urgenta privind ajustarea, insa in acest moment, calculand cu indicile la ianuarie 2022 (fiind ultimul indice oficial pe insse.ro) preturile cresc cu 19%, or preturile de la inceperea razboiului, s-au triplat la unele materiale (cel mai mare impact il simtim la lucrarile de drum), insa nefiind un indice in aceste luni oficial, nu stim daca ne incadram si cu aprobarea ajustarii.

Intrebarea este, se poate rezilia amiabil contractul? Multumesc!
george-neagu, moderator
Trebuiesc studiate si interpretate clauzele contractuale de către un avocat pt a vedea ce posibilitati exista...
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Daca aveti contract direct cu autoritatea (statul), e cam greu fiindca sunt contracte, practic, de adeziune. Ati discutat cu ei?
Buna ziua,

Daca ambele parti doresc sa opereze sanctiunea rezilierii conventionale, ea este aplicabila.