avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara. Vreau sa daram si eu partea din fata a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara. Vreau sa daram si eu partea din fata a debaralei ...

Buna seara. Vreau sa daram si eu partea din fata a debaralei pentru a o inlocui cu o usa de sus pana jos(acum e perete si usa in mijloc). La partea de sus nu am mai deloc acces datorita peretelui. Pot face asta fara autorizație tinand cont de faptul ca nu ii schimb destinatia si forma, ci doar fatada?
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Dulciurika , utilizator 00:41, 3 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
se poate face fara autorizatie daca si permite demolarea pana sus.......la blocurile vechi aceste debarale sunt facute din prefabricate(in forme de L sau U) si in momentul in care darami o latura ce sustine ansamblul.....nu prea mai are stabilitate

ideal sa se foloseasca o scula de taiat betonul pentru ca o scula cu percutie o sa faca ce am zis mai sus
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca intentionati iinstalare usa de acces ,obligatoriu aceasta trebuie legata de structura de rezistenta a imobilului,deci aveti nevoie de proiect tehnicv si autorizatie de constructie
Mulțumesc pentru raspuns. Blocul este din 69', forma peretelui debaralei este de U întors, usa fiind poziționată pe mijloc. Peretele din stanga este comun cu bucataria si ramane neschimbat, iar peretele din dreapta care este destul de gros si delimitează holuĺ ramane tot așa cum este.

hob a scris:

se poate face fara autorizatie daca si permite demolarea pana sus.......la blocurile vechi aceste debarale sunt facute din prefabricate(in forme de L sau U) si in momentul in care darami o latura ce sustine ansamblul.....nu prea mai are stabilitate

ideal sa se foloseasca o scula de taiat betonul pentru ca o scula cu percutie o sa faca ce am zis mai sus

Ultima modificare: Marți, 3 Mai 2022
Dulciurika, utilizator
Ideea ar fi, in spatiul gol obtinut sa pun un dulap exact pe dimensiunea spatiului daca nu se poate sa ancorez cele 2 usi in perete sau sa fac 2 usi pe sina fara sa ma leg de perete.

ynocentta a scris:

Daca intentionati iinstalare usa de acces ,obligatoriu aceasta trebuie legata de structura de rezistenta a imobilului,deci aveti nevoie de proiect tehnicv si autorizatie de constructie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare spatiu balcon in sufragerie. baubau1988 baubau1988 Buna ziua, Sunt curios daca doresc sa pentru renuntarea la usa si ferestrele de acces balcon am nevoie de Autorizatie de constructie. Mentionez ca nu ma ... (vezi toată discuția)
Modificarea unui perete de rezistenþã într-un apartament luciamanta luciamanta Va rog să mă sprijiniţi in următoarea problemă: un vecin de palier cu mine, a realizat cu 5 ani in urmă o modificare in apartamentul său. Este vorba ... (vezi toată discuția)
Ajutor in cazul unui control de la politia pentru disciplina in constructii capraruioan capraruioan Imi pare rau dar nu am putut gasi un titlu potrivit Problema este ca mi-a fost facuta o reclamatie la inspectoratul de stat in constructii in urma unei ... (vezi toată discuția)