avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ajutor in cazul unui control de la politia pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ajutor in cazul unui control de la politia pentru disciplina in constructii

Imi pare rau dar nu am putut gasi un titlu potrivit

Problema este ca mi-a fost facuta o reclamatie la inspectoratul de stat in constructii in urma unei renovari efectuate intr-un apartament (decartare pereti si gletuit + vopsit la loc, inlocuire parchet, inlocuire gresie / faianta, inlocuire usi, inlocuire fire electrice --- nicio modificare la structura apartamentului).

Mi s-a cerut sa aduc punctul de vedere al unui expert tehnic. Am adus expert, si-a expus punctul de vedere ca lucrarile efectuate nu au afectat si nu vor afecta structura de rezistenta a blocului si implicit structura apartamentului de deasupra care a reclamat.

Problema intervine la planul apartamentului. Inca de cand a fost cumparat, in 2007, lipseau doi pereti subtiri (62cm + 80cm + golul de usa) care alcatuiau o debara (nu au fost daramati de actualii proprietari - nu stim de cand lipsesc exact).

Lipsa acestora se vede pe planul apartamentului si a fost expusa in punctul de vedere al expertului. Singura metoda prin care putem dovedi ca nu am daramat noi acei pereti este prin administratorul blocului care stia de lipsa lor dinainte sa fie cumparat apartamentul.

Stiu ca era nevoie de autorizatie de constructie pentru daramarea lor chiar daca nu sunt pereti de rezistenta, dar acea autorizatie nu exista si implicit planul apartamentului nu a fost modificat.

Am fost sunat de politia locala pentru disciplina in constructii in vederea stabilirii unei zile in care sa vina sa efectueze un control.

Singurul lucru de care se pot lega (si probabil din acea cauza vin) este lipsa acelor doi pereti.

Ce amenzi sunt in acest caz? Se poate evita cumva? Cum se efectueaza un control de la disciplina in constructii ?
Ultima modificare: Miercuri, 7 Martie 2018
capraruioan, utilizator
Cel mai recent răspuns: capraruioan , utilizator 18:01, 7 Martie 2018
Nu va impacientati !
Daca dvs. nu ati, hai sa zic, daramat acei pereti si au trecut cam 10 ani de-atunci, nimeni nu va poate amenda.
Ce vreau sa va mai spun: ati gresit cand dvs. ati adus expertul tehnic, dar in fine, tot trebuia adus, dar sa-l aduca cel care va reclama, sau chiar politia locala, da? Sa dovedeasca dansii ceea ce este in neregula, eventual sa-l traga de urechi pe reclamagiu - probabil ca si dvs. stiti despre cine este vorba...


Adam Grecu a scris:

Nu va impacientati !
Daca dvs. nu ati, hai sa zic, daramat acei pereti si au trecut cam 10 ani de-atunci, nimeni nu va poate amenda.
Ce vreau sa va mai spun: ati gresit cand dvs. ati adus expertul tehnic, dar in fine, tot trebuia adus, dar sa-l aduca cel care va reclama, sau chiar politia locala, da? Sa dovedeasca dansii ceea ce este in neregula, eventual sa-l traga de urechi pe reclamagiu - probabil ca si dvs. stiti despre cine este vorba...


am adus expertul tehnic deoarece asta se cerea pe procesul verbal incheiat de cei de la inspectoratul de stat in constructii.. Si l-am adus eu ca, na, poate venea vecina cu plangerea cu un expert pe care il cunostea sau ruda sau etc. Nu puteam sa-mi permit asta atata timp cat dansa este rau intentionata si motivele descrise in plangere erau ridicole.
In momentul asta sunt panicat din cauza acelor pereti si faptul ca nu exista autorizatie pt demolarea lor, ci doar marturia, daca o pot numi asa, administratorului si/sau catorva vecini
In raportul sau, expertul a consemnat ca acei pereti sunt de rezistenta ?!
Daca este vorba de pereti pentru o debara nu au cum sa fie pereti de rezistenta. In proiectul apartamentului era nevoie de actualizare (desfiintarea debaralei), dar nu necesita autorizatie de ctie. de la primarie.


POPA GHEORGHE a scris:

In raportul sau, expertul a consemnat ca acei pereti sunt de rezistenta ?!
Daca este vorba de pereti pentru o debara nu au cum sa fie pereti de rezistenta. In proiectul apartamentului era nevoie de actualizare (desfiintarea debaralei), dar nu necesita autorizatie de ctie. de la primarie.


a notat doar lipsa acestora, nu ca ar fi de rezistenta

multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara. in urma unor renovari intr-un apartament, am dezafectat ... Minos521 Minos521 Buna seara. In urma unor renovari intr-un apartament, am dezafectat peretii unei debarele si inca doi pereti de pe hol , pentru a muta usa mai in stanga, fara ... (vezi toată discuția)
Amenda pentru perete daramat la bloc? capraruioan capraruioan Buna ziua. Am inceput renovarea unui apartament destul de vechi. Peretele din dormitor (facut din BCA) avea crapaturi. Cand am scos usa cu tot cu toc, s-a ... (vezi toată discuția)
Cum pot rezolva problema modificarilor neautorizate de catre fostul proprietar val1234 val1234 In urma cu 3 luni am cumparat un apartament in care bucataria a fost marita prin desfiintarea debaralei. Evaluatorul bancar(l-am cumparat prin banca) a ... (vezi toată discuția)