avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Amenda pentru perete daramat la bloc?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Amenda pentru perete daramat la bloc?

Buna ziua. Am inceput renovarea unui apartament destul de vechi.

Peretele din dormitor (facut din BCA) avea crapaturi. Cand am scos usa cu tot cu toc, s-a crapat si mai mult (nu s-a desprins deoarece este trecuta sarma prin el, dar este destul de rau crapat).

La fel si peretele de la debara. Partea de deasupra usii de la debara a cazut direct, si restul de perete (cam 30-40cm) l-am dat noi jos deoarece se crapase si urma sa cada, nu avea sarma trasa prin el.

Intrebarea mea este: sunt in pericol sa primesc vreo amenda pentru peretele de la debara? Il pot da jos pe cel de la dormitor ca sa-l inlocuiesc cu unul de rigips ?

Din cate am citit pe internet, ar fi nevoie de autorizatie pentru daramarea acelui perete sau cel putin de o hartie oficiala care sa zica ca nu este perete de rezistenta (avand in vedere ca il pun la loc cu aceeasi configuratie, nu schimb planul apartamentului). Dar cum procedez daca pur si simplu a cazut peretele ca in cazul celui de la debara ?
Ultima modificare: Marți, 31 Octombrie 2017
capraruioan, utilizator
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 15:39, 1 Noiembrie 2017
Aveți nevoie de autorizație de construcție. Dacă trimite cineva o reclamație, riscați o amenda de cca.7000 lei.
VALENTINA MITEA a scris:

Aveți nevoie de autorizație de construcție. Dacă trimite cineva o reclamație, riscați o amenda de cca.7000 lei.


chiar si pentru peretele de la debara care cadea singur?

Legal, trebuia sa stau cu peretele cazut pe perioada obtinerii autorizatiei? Adica o perioada semnificativa de timp

Si cum dovedeam ca mi-a cazut peretele, si nu l-am daramat eu ?
Ultima modificare: Marți, 31 Octombrie 2017
capraruioan, utilizator
Avand in vedere ca in discutie este vorba despre dezafectare inclusiv usa aceasta este in legatura cu structura de rezistenta a imobilului
Deasupra usii veti observa ca exista boiandrugul,o piesa de beton care asigura stabilitatea usii in caz de cutremur
Daca nu schimbati compartimentarea initiala si reinstalati usa in aceiasi pozitie,refaceti peretii la forma initiala nu aveti nevoie de autorizatii
Pentru a nu va confrunta cu plangeri,sesizari la asociatie,primarie,politie,isu,anunutati asociatia si vecinii ca executati imbunatatiri la apartament ,imbunatatiri fara a opera modificari constructive sau de compartimentare
Succes !
ynocentta a scris:

Avand in vedere ca in discutie este vorba despre dezafectare inclusiv usa aceasta este in legatura cu structura de rezistenta a imobilului
Deasupra usii veti observa ca exista boiandrugul,o piesa de beton care asigura stabilitatea usii in caz de cutremur
Daca nu schimbati compartimentarea initiala si reinstalati usa in aceiasi pozitie,refaceti peretii la forma initiala nu aveti nevoie de autorizatii
Pentru a nu va confrunta cu plangeri,sesizari la asociatie,primarie,politie,isu,anunutati asociatia si vecinii ca executati imbunatatiri la apartament ,imbunatatiri fara a opera modificari constructive sau de compartimentare
Succes !


intentionez sa pun peretele si usa exact in locul in care a fost
Dacă va fi exact ca înainte, nu aveți de ce sa va faceți griji.

Alte discuții în legătură

Autorizatie? Analina_hades Analina_hades Locuiesc la etajul ultimul etaj,4, al unui bloc din beton. As vrea sa scot 2 usi , cea de la hol si bucatarie. Zidul cu usa din hol e din bca , pe langa usa ... (vezi toată discuția)
Invitatie din partea politiei locale - renovare apartament bloc Caramitru Caramitru \"Deoarece am fost sesizati asupra faptului ca ati executat lucrari de constructii in apartamentul , stituat la etajul, al blocului din ... va solicitam sa va ... (vezi toată discuția)
Modificare apartament in mod legal Florin Apahida Florin Apahida Buna ziua. Am achizitionat un apartament in zona rurala. Imobilul dispune de o curte pe care o impart cu un singur veci. Vreau sa aduc unele modificari ... (vezi toată discuția)