Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajarea cetatenilor ucraineni fara aviz de angajare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajarea cetatenilor ucraineni fara aviz de angajare se poate ...

Angajarea cetatenilor ucraineni fara aviz de angajare se poare realiza pe o perioada de 9 luni conform OG 25/2014 sau pe 12 luni conform OUG 20/2022?

Multumesc,
Oana
12 luni, conform OUG 20/2022.
Se pot angaja pentru o perioadă de 12 luni cu posibilitatea de prelungire cu perioade de 6 luni, pentru maximum un an, în baza declarației pe propria răspundere a acestora că îndeplinesc condițiile de calificare profesională și experiență în activitate necesare ocupării locului de muncă pe care urmează să fie încadrați și nu au antecedente penale care să fie incompatibile cu activitatea pe care o desfășoară sau urmează să o desfășoare pe teritoriul României.
Multumesc, cu aviz sau fara aviz de munca ? Am vazut ca cineva a mentionat 9 luni fara aviz si cu aviz de munca 12 luni.
Pot fi incadrati, fara aviz de munca, cetățenii din Republica Moldova, Ucraina și Republica Serbia încadrați în muncă pe teritoriul României cu contract individual de muncă cu normă întreagă, pe o perioadă de maximum 9 luni într-un an calendaristic..
Cu aviz sau fara aviz de munca ? am vazut o opinie care preciza ca 9 luni fara aviz, peste 9 luni- trebuie aviz. Va rog frumos, ma puteti lamuri si cu acest aspect ? va multumesc.