avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua! Am o problema cu vecinul de vis a vis care ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua! Am o problema cu vecinul de vis a vis care din nefericire ...

Bună ziua! Am o problema cu vecinul de vis a vis care din nefericire este unchiul tatălui meu. Astăzi, când ai mei voiau sa între în curte, din senin, vecinul a aruncat cu un bolovan către ei dar bolovanul a lovit poarta lui. Mereu ii înjura, amenință că îi omoară, fel și fel de injurii. De fiecare data ai mei au făcut plângere însă nu se potolește. Episodul de astăzi, m-a făcut sa îmi fie teama pt părinți și de asemenea și lor le este teama. Va rog, un sfat ce putem face? Vecinul e bătrân, are 84 ani însă niciunul din familia lui nu i a atitudine când se întâmplă astfel de episoade. În vara trecuta, tata era cu spatele la poarta și vecinul a venit în fuga cu furcoiul către el. Aștept un sfat, va rog!
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Madamari512 , utilizator 22:13, 5 Mai 2022
Buna seara!

Din ceea ce povestiti rezulta ca este foarte posibil ca unchiul tatalui dumneavoastra sa sufere de o tulburare psihica, fapt ce ii afecteaza grav discernamantul. In acest sens, va recomand sa intiati procedura de internare voluntara intr-un spital de psihiatrie prevazuta de Legea nr. 487/2002. Datorita legaturii de rudenie aveti dreptul de initia aceasta procedura. Cel mai bine ar fi sa luati legatura cu un avocat!
Bună seara! Nu are tulburări psihice, e pur și simplu ura din cauza unei bucăți de pământ. Nu ar merge oricum de buna voie într un spital de psihiatrie și rudele de gradul 1 cu siguranță nu ar fi de acord.
Multumesc

Samuel Micula a scris:

Buna seara!

Din ceea ce povestiti rezulta ca este foarte posibil ca unchiul tatalui dumneavoastra sa sufere de o tulburare psihica, fapt ce ii afecteaza grav discernamantul. In acest sens, va recomand sa intiati procedura de internare voluntara intr-un spital de psihiatrie prevazuta de Legea nr. 487/2002. Datorita legaturii de rudenie aveti dreptul de initia aceasta procedura. Cel mai bine ar fi sa luati legatura cu un avocat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mama amenință ca se omoară și e in depresie Elly3421 Elly3421 Mama amenință ca se omoară . E in depresie și are probleme mentale . ce pot face Pt a o proteja ? De buna voie ea nu merge la medic dar mie teama sa nu ... (vezi toată discuția)
Internare bolnav psihic dependent de alcool eugen_2 eugen_2 Tatal meu e alcoolic inrait cat si bolnav psihic, un adevarat pericol public. A fost internat de atatea ori la spitalul de psihiatrie dar dupa cateva zile ii ... (vezi toată discuția)
Lipsa discernamant Ninanina18 Ninanina18 Buna ziua. Am sa incerc sa fiu cat mai scurta in relatare. Mama mea este destul de bolnava, diagnosticata cu diabet, de la diabet au aparut multiple ... (vezi toată discuția)