Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua! Am o problema cu vecinul de vis a vis care ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua! Am o problema cu vecinul de vis a vis care din nefericire ...

Bună ziua! Am o problema cu vecinul de vis a vis care din nefericire este unchiul tatălui meu. Astăzi, când ai mei voiau sa între în curte, din senin, vecinul a aruncat cu un bolovan către ei dar bolovanul a lovit poarta lui. Mereu ii înjura, amenință că îi omoară, fel și fel de injurii. De fiecare data ai mei au făcut plângere însă nu se potolește. Episodul de astăzi, m-a făcut sa îmi fie teama pt părinți și de asemenea și lor le este teama. Va rog, un sfat ce putem face? Vecinul e bătrân, are 84 ani însă niciunul din familia lui nu i a atitudine când se întâmplă astfel de episoade. În vara trecuta, tata era cu spatele la poarta și vecinul a venit în fuga cu furcoiul către el. Aștept un sfat, va rog!
Multumesc
Buna seara!

Din ceea ce povestiti rezulta ca este foarte posibil ca unchiul tatalui dumneavoastra sa sufere de o tulburare psihica, fapt ce ii afecteaza grav discernamantul. In acest sens, va recomand sa intiati procedura de internare voluntara intr-un spital de psihiatrie prevazuta de Legea nr. 487/2002. Datorita legaturii de rudenie aveti dreptul de initia aceasta procedura. Cel mai bine ar fi sa luati legatura cu un avocat!
Bună seara! Nu are tulburări psihice, e pur și simplu ura din cauza unei bucăți de pământ. Nu ar merge oricum de buna voie într un spital de psihiatrie și rudele de gradul 1 cu siguranță nu ar fi de acord.
Multumesc

Samuel Micula a scris:

Buna seara!

Din ceea ce povestiti rezulta ca este foarte posibil ca unchiul tatalui dumneavoastra sa sufere de o tulburare psihica, fapt ce ii afecteaza grav discernamantul. In acest sens, va recomand sa intiati procedura de internare voluntara intr-un spital de psihiatrie prevazuta de Legea nr. 487/2002. Datorita legaturii de rudenie aveti dreptul de initia aceasta procedura. Cel mai bine ar fi sa luati legatura cu un avocat!