Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata CAS-ul obligatoriu la PFA se ia in considerare ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata CAS-ul obligatoriu la PFA se ia in considerare la calcularea stagiului de cotizare la pensie?

Practic, nivelul contribuțiilor (pensii - CAS; sănătate - CASS) pentru PFA avem acel plafon de la care apare obligația de plată stabilit la nivelul a 12 salarii minime brute pe țară (12 x 2.550 de lei pentru 2022). Plata CAS-ul obligatoriu ptr. PFA se ia in considerare la calcularea stagiului de cotizare la pensie?
george-neagu, moderator
Da sigur