avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata CAS-ul obligatoriu la PFA se ia in considerare ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata CAS-ul obligatoriu la PFA se ia in considerare la calcularea stagiului de cotizare la pensie?

Practic, nivelul contribuțiilor (pensii - CAS; sănătate - CASS) pentru PFA avem acel plafon de la care apare obligația de plată stabilit la nivelul a 12 salarii minime brute pe țară (12 x 2.550 de lei pentru 2022). Plata CAS-ul obligatoriu ptr. PFA se ia in considerare la calcularea stagiului de cotizare la pensie?
Ultima modificare: Vineri, 6 Mai 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 12:33, 6 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da sigur

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul pensie cu veniturile pfa IonIoanaAnca IonIoanaAnca Buna ziua! Am o intrebare referitoare la cumularea pensiei (limită de vârstă) cu veniturile din activitatea PFA. In articolul de azi 1 dec ... (vezi toată discuția)
Plata cass 2018 la un pfa paula955 paula955 Sunt PFA din 2012 si in 1.04.2018 am dobandit si calitatea de salariat. In 2018 am realizat venit net sub 22800 lei. Pentru a fi asigurat la Casa de Sanatate ... (vezi toată discuția)
Notificare anaf neplata contributii la pfa voicudamian voicudamian Buna ziua, Am primit azi 14.12 notificare ANAF sector 6 privind nedeclararea CAS si CASS pentru veniturile din 2018. Subsemnatul sunt PFA si pensionar din ... (vezi toată discuția)