avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... cum pot preveni furt/inlocuiri de piese auto
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

cum pot preveni furt/inlocuiri de piese auto

cum pot preveni furt/inlocuiri de piese noi cu altele uzate in service reprezentanta cu ocazia reviziei anuale obligatorii la o masina noua?
3 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
va faceti propriul dvs service autorizat. si nici atunci nu e sigur.
am gasit ,o.g.82/2000,art.3 al.2 si 3 il obliga pe service sa imi asigure conditii sa asist vizual la reparatii.Am sunat azi la o reprezentanta renumita si mi s a spus ca nu mi se permite asistarea la reparatii dar ,daca vreau,imi arata uleiul si filtrele de ulei in momentul cand le schimba.e legal asa ceva?apoi am intrebat daca pot cumpara eu ulei si filtre ,sa nu cumpar de la ei si mi s a spus ca se poate dar ca vor cere pret dublu la manopera.e legal asa ceva?ce lege ii impiedica sa faca asta?
Ultima modificare: Luni, 9 Mai 2022
Vulturudac, utilizator
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
ce ati scris in partea a 2 a n-are nici o legatura cu prima parte:
1. da, service-urile permit clientilor sa-si vada masina in timpul reparatiei. de la vreo 20m. nu este permisa prezenta clientului langa postul de lucru din mai multe motive.
2. si preturile diferentiate sunt legale. service-ul cumpara uleiul si filtrele engros si obtine un pret mai bun din care isi permite sa faca reducere clientului care cumpara consumabilele de la ei. in plus, daca clientul cumpara piesele de la service, el primeste garantie pe toata revizia/ reparatia si nu doar pe manopera.
nu-i impiedica nici o lege. de ce sa-i impiedice? e libertate.
Ultima modificare: Luni, 9 Mai 2022
adriandimitriu, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
in prima parte am intrebat cum pot preveni furtul/inlocuirea de piese noi de pe masina mea iar in al 2 lea mesaj am scris ca intre timp am aflat din o.g.82/2000 ca exista o posibilitate de a descuraja ilegalitatile la care ma refeream in mesajul nr 1,eu nu am stiut asta,de aceea am si pus prima intrebare,deci legatura exista intre 1 si 2
unde scrie ca de la 20m se permite vizionarea?
preturi diferentiate pt aceeasi manopera,aceeasi operatie,in aceeasi unitate?legal?adica daca mergeti la frizer si pe cel dinaintea dvs il tunde cu 25 lei si dvs va cere 50 tot pt tuns e legal?pai ce rost mai are tarifarul?practic te obliga sa cumperi piesele tot de la ei,mai scump decat de la magazin piese auto;si comunistii faceau asta,se numea comert conditionat:iti vand o paine daca cumperi si sireturi altfel nu
daca am decis sa cumpar din alta parte e pt ca service ul vinde mai scump nu mai ieftin si pt ca evit sa mi se puna ulei folosit si sa platesc ulei nou-e doar o presupunere
piesele cumparate din afara service ului au si ele garantie oferita de vanzator sau producator ,nu stiu exact
libertate nu inseamna anarhie ci respect fata de legi si fata de drepturile celorlalti cetateni
Ultima modificare: Luni, 9 Mai 2022
Vulturudac, utilizator
7 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Presupuneti aiureli, daca va duceti la un service serios, la reprezentanta, nu se incurca numeni cu furt de piese si neschimbarea uleiului. Uleiul se vede pe joja daca e curat.
Exista camere peste tot in service, nu se fac astfel de magării.
Ultima modificare: Miercuri, 11 Mai 2022
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Revizie reprezentanta - expertiza auto M9M M9M Buna ziua, Am facut revizia la masina la reprezentanta, ajuns acasa am deschis capota si constat ca nu s'a schimbat nimic la motor (filtre, ulei etc.) ... (vezi toată discuția)
Inselatorie service auto cypsoft_ro cypsoft_ro buna ziua va povestesc si eu pataniile mele cu Skoda Octavia 2 FL am cumparat-o in aprilie 2016 , adus-a din Olanda, si ca orice masina cumparata SH am ... (vezi toată discuția)
Am cumparat o masina care s-a defectat din prima zi dupa achizitionare mioara123 mioara123 Buna ziua, Acum exact 14 zile am cumparat o masina, din 2009 de la un domn care parea de buna credinta. Am vazut masina, mi-a placut cum merge si am fost cu ... (vezi toată discuția)