avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere Islandez si masina inmatriculata ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere Islandez si masina inmatriculata in Ungaria ...

Permis de conducere Islandez si masina inmatriculata in Ungaria

Buna ziua,

Sunt rezident in Islanda de mai mult de 4 ani. Am preschimbat permisul de conducere romanesc cu unul islandez.
Impreuna cu sotia mea, cetatean maghiar, si cei doi copii vom veni in vizita peste cateva luni. Vom calatori cu avionul pana in Ungaria, iar de acolo intentionam sa vizitam Romania cu masina.
Autovehiculul este proprietatea cumnatului meu, cetatean maghiar, ca urmare este inregistrat pe numele lui si inmatriculat in Ungaria.

Intrebarile mele sunt:
1- pot conduce autovehicule pe teritoriul Romaniei cu permisul de conducere islandez?
2- in afara de actele autovehiculului si asigurare, ce alte documente imi sunt necesare pentru conducerea masinii inmatriculate in Ungaria? Vom fi in vizita in Romania pe o perioada de maxim 3 saptamani.
3- la achizitionarea rovinietei va trebui sa folosesc numele proprietarului masinii, sau al meu(soferul) ?

Am gasit unele articole online care mentionau un fel de procura auto sau contract de comodat auto!? Exista vreun formular standard pe care il pot completa?

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns sau informatie folositoare!

Cu stima,
Andrei Dragan
Ultima modificare: Duminică, 8 Mai 2022
draganrandrei, utilizator
Cel mai recent răspuns: draganrandrei , utilizator 20:12, 8 Mai 2022
1. da
2. un document care sa va dea dreptul legal de a conduce masina lui (declaratie notariala, de ex.).
3. nu e important: rovinieta este pentru masina, nu pentru sofer. doar trebuie scrise corect VIN-ul si numarul de inmatriculare.
declaratia trebuie facuta in Ungaria, fiindca trebuie sa puteti conduce si acolo, nu?
Va multumesc pentru raspunsuri.

Referitor la documentul legal - declaratie notariala poate- acesta va fi intemeiat si semnat in Ungaria (pe teritoriul Ungariei acest document este obligatoriu si nu trebuie neaparat semnat la notar, se poate descarca de pe internet si semna intre cele doua parti)
Dar, va fi recunoscut de catre autoritatile romane? Avand in vedere ca va fi semnat si legalizat la un notar din Ungaria, cel mai probabil va fi in limba maghiara- poate si in engleza, nu sunt sigur.
Mi se va cere o traducere a acestui document sau exista un format standard recunoscut intre cele doua state?

Ma puteti directiona, va rog, catre o pagina web unde ma pot informa despre aceste reguli?

Va multumesc inca o data :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis unguresc bulvaif bulvaif Buna Ziua. Acum 2 zile am primit Permisul de Conducere Auto din Ungaria unde am obtinut categoriile B si C+E. Problema este ca si in Romania am un Permis ... (vezi toată discuția)
Despagubire cand esti implicat intr-un eveniment rutier in alta tara anays18 anays18 M-ar interesa sa stiu care este procedura de recuperare a daunei in cazul unui accident de masina, care s-a petrecut in Ungaria,si pentru care nu am fost ... (vezi toată discuția)
Ce documente sunt necesare pentru scoaterea autovehiculului din tara? CountPorcula1987 CountPorcula1987 Buna ziua, am un opel astra, autovehicul pe care il folosesc eu. Masina este inmatriculata pe bunica mea, RCA-ul fiind ~1/4 mai mic decat daca ar fi ... (vezi toată discuția)