avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire

Buna ziua, tatal meu a primit in 2020 o notificare in CP de acasa ca are de plata o suma de 1208.57 lei de Biroul de executori Themis si ca trebuie sa achite printr-un acord pe care l-a semnat suma minima de 200 lei pana la inchiderea sumei de 1208.57 lei. Din cauza ca el nu avea nici un venit stabil , iar eu nu mi-am permis sa platesc aceasta suma acum, au trimis o alta notificare ca luna aceasta sau luna viitoare i se va imputa intreaga suma de 1208.57 lei. Din ce stiu, nu sunt foarte sigura acest lucru nu este posibil mai ales la pensionari. As dori sa stiu daca intr-adevar au acest drept sa ii opreasca intreaga suma sau ca si la angajati 33% din pensie?
Ultima modificare: Miercuri, 11 Mai 2022
laviniam16, utilizator

Alte discuții în legătură

Datorie banca Madalin196 Madalin196 buna ziua, am scos de pe card 200 lei crezand ca mai trebuie sa imi fi virat inca un salariu dar cand m-am uitat pe card aveam minus 200 lei banii pe care i-am ... (vezi toată discuția)
Poprire alesimtranslate alesimtranslate Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca un executor imi poate opri 1/3 din salariul meu net de 800 de lei. Acum angajatorul imi opreste 265 de lei din salariu ... (vezi toată discuția)
Poprire theomihai2 theomihai2 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati intr-o problema, deoarece nu am cum sa imi angajez un avocat. In anul 2012 am facut un credit la TBI in valoare de 8000 lei ... (vezi toată discuția)