Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am avut un unchi, fratele tatalui meu care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am avut un unchi, fratele tatalui meu care a decedat ...

Buna ziua,
Am avut un unchi, fratele tatalui meu care a decedat in urma cu peste un an, iar matusa a decedat si ea la 7 luni dupa moartea unchiului, ei neavand copii si nelasand nici un testament eu am drept de mostenire daca din partea matusii sunt doar mostenitori de gradul 2 sau 3 ?
Multumesc anticipat !
Aveti drept de mostenire doar dupa unchi.
Cu matusa nu sunteti ruda de sange. Prin urmare, pe matusa o vor mosteni rudele ei.
Multumesc, daca imi puteti spune si cum se calculeaza in procente sau parti ?
Dacă sunteți singurul nepot de frate al unchiului și nu mai exista alți nepoți sau frati în viața, dvs veți moșteni 1/2 și mătușa 1/2.
Mai departe, jumătatea mătușii va fi moștenită de rudele ei.

Cotele de mai sus se raportează la natura bunurilor.
Dacă au rămas bunuri comune (dobândite de unchiul și mătușa în timpul căsătoriei), cota dvs de 1/2 este din jumătatea unchiului, adică 1/4.
Mătușa va moșteni 1/4, la care se adaugă jumătatea ei, rezultând 3/4.

Deci din bunurile comune veți moșteni dvs 1/4 și mătușa 3/4 (care mai departe vor reveni rudelor ei)
Din bunurile proprii ale unchiului, dvs aveți 1/2 și mătușa 1/2 (care la fel, vor fi moștenite ulterior de rudele ei)