Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva achizitie autoturism
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva achizitie autoturism

In octombrie 2009 o firma a achizitionat un autoturism destinat exclusiv pt transportul rutier de persoane!
valoare autoturism -59.699,56 lei
tva -11342,92 lei
ce inregistrari contabile se fac, tinand cont ca nu se deduce taxa pe valoarea adăugată ?
Multumesc anticipat!
inregistrare receptie autovehicul
% = 404 71.042,48

includere tva in cost de achizitie
11.342,92 2133 = 4426 11.342,92
Asa cum explica si danike mai sus, valoarea de intrare a unei imobilizari corporale, este formata din valoarea de achizitie si orice cheltuiala sau taxa platita in vederea punerii in functiune (ex. ch. cu transportul imobilizarii pana la punctul de lucru, taxe platite in contul functionarii legale a imobilizarilor in cauza).

Intrucat dv. spuneti ca nu sunteti platitoare de TVA atunci contravaloarea TVA-ului platit se va include in valoarea imobilizarii cormorale.

bgeorgeta a spus
ce inregistrari contabile se fac, tinand cont ca nu se deduce taxa pe valoarea adăugată ?

cos55ap spune
Intrucat dv. spuneti ca nu sunteti platitoare de TVA atunci contravaloarea TVA-ului platit se va include in valoarea imobilizarii cormorale.
- ERONAT

Indiferent cum ar fi fost societatea :
- platitoare de TVA , autovehicolul fiind destinat exclusiv transportului de persoane TVA este inclus in cost .
- neplatitoare de TVA - inclus in cost deoarece il plateste si nu-l poate deduce

Danike , impecabil ca de obicei
alcibiade, utilizator
Dragul meu alcibiade, cu tot respectul nu inteleg ce nu se intelege. Ambele sintagme reprezinta una si acelasi lucru.

Vroiam doar sa generalizez un caz particular.

Eu cred ca nu este nici o diferenta intre a include TVA in cost sau a include TVA in valoarea imobilizarii

Face parte din Evaluarea Imobilizarilor la Intrare, unde Valoarea de intrare a unei imobilizari corporale este formata din: Cost Achizitie+Taxe si alte ch. cu punerea in functiune

Rog sa fim putin atenti inainte de a judeca o eventuala eroare.

Cu respect!

P.S. Autoturismele pot fi si Mijloacele Fixe.
Cosmin Antohe, Contabil