avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva achizitie autoturism
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva achizitie autoturism

In octombrie 2009 o firma a achizitionat un autoturism destinat exclusiv pt transportul rutier de persoane!
valoare autoturism -59.699,56 lei
tva -11342,92 lei
ce inregistrari contabile se fac, tinand cont ca nu se deduce taxa pe valoarea adăugată ?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cosmin Antohe , Contabil 11:39, 17 Ianuarie 2010
inregistrare receptie autovehicul
% = 404 71.042,48
59.699,56 2133
11.342,92 4426

includere tva in cost de achizitie
11.342,92 2133 = 4426 11.342,92
Asa cum explica si danike mai sus, valoarea de intrare a unei imobilizari corporale, este formata din valoarea de achizitie si orice cheltuiala sau taxa platita in vederea punerii in functiune (ex. ch. cu transportul imobilizarii pana la punctul de lucru, taxe platite in contul functionarii legale a imobilizarilor in cauza).

Intrucat dv. spuneti ca nu sunteti platitoare de TVA atunci contravaloarea TVA-ului platit se va include in valoarea imobilizarii cormorale.

bgeorgeta a spus
ce inregistrari contabile se fac, tinand cont ca nu se deduce taxa pe valoarea adăugată ?


cos55ap spune
Intrucat dv. spuneti ca nu sunteti platitoare de TVA atunci contravaloarea TVA-ului platit se va include in valoarea imobilizarii cormorale.
- ERONAT

Indiferent cum ar fi fost societatea :
- platitoare de TVA , autovehicolul fiind destinat exclusiv transportului de persoane TVA este inclus in cost .
- neplatitoare de TVA - inclus in cost deoarece il plateste si nu-l poate deduce

Danike , impecabil ca de obicei
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Ianuarie 2010
alcibiade, utilizator
Dragul meu alcibiade, cu tot respectul nu inteleg ce nu se intelege. Ambele sintagme reprezinta una si acelasi lucru.

Vroiam doar sa generalizez un caz particular.

Eu cred ca nu este nici o diferenta intre a include TVA in cost sau a include TVA in valoarea imobilizarii

Face parte din Evaluarea Imobilizarilor la Intrare, unde Valoarea de intrare a unei imobilizari corporale este formata din: Cost Achizitie+Taxe si alte ch. cu punerea in functiune

Rog sa fim putin atenti inainte de a judeca o eventuala eroare.

Cu respect!

P.S. Autoturismele pot fi si Mijloacele Fixe.
Ultima modificare: Duminică, 17 Ianuarie 2010
Cosmin Antohe, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie autoturism dpdv fiscal camicami camicami Un leasing operational cu durata de 3 ani s-a incheiat.Obiectul de leasing este un autoturism Volkswagen.S-a optat pentru cumparare,astfel ca societ.de ... (vezi toată discuția)
Tva achizitie din ue a unui autoturism nou Munteanu V Munteanu V Am si eu o intrebare:cum se procedeaza cu TVA-ul aferent unei achizitii din UE a unui autoturism nou,achizitie efectuata de 1)firma inregistrata in scopuri de ... (vezi toată discuția)
Tva leasing ddmn ddmn se mai deduce tva-ul din leasing-uri ? (vezi toată discuția)