Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ajutooor!!! inregistrare in conta contract de novatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ajutooor!!! inregistrare in conta contract de novatie

O societate comerciala a preluat de la o persoana fizica, o masina in leasing printr-un contract de novatie.
Persoana fizica a platit pana la momentul incheierii contractului de novatie 9 rate. Anexa la contractul de novatie am scadentarul la contractul de leasing incheiat cu primul utilizator. Intrebari:
1) Pe langa contractul de novatie, se mai face un contract de vanzare cumparare intre persoana fizica care cedeaza si soc.comerciala care preia? Factura nu va fi emisa deoarece cel care cedeaza masina si ctr.de leasing este o persoana fizica.
2) La ce valoare de intrare se inregistreaza in contabilitate masina? - Valoarea totala din scadentarul la ctr.de leasing; Valoarea a 15 rate ramase de plata (24 - total, - 9 platite de pers.fizica), sau care?
3) Care va fi perioada de amortizare? De ex., din perioada maxima de 5 ani scad cele 9 luni cat masina s-a aflat in proprietatea pers.fizice?
4) Cum preiau in contabilitate cele 9 rate platite de utilizatorul initial, astfel incat sa evidentiez corect valoarea ctr.de leasing?
1) Nu.
2) La valoarea valoarea achitata (cedentului) plus valoarea ramasai de achitat (firmei de leasing).
3) Perioada de amortizare 5 ani minus 9 luni.
4) Cele 9 rate platite se inregistraza in masura in care cedentul cere un pret pe ele.