Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de management SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de management SRL

Buna ziua!
Se poate incheia un contract de management cu un SRL? Daca nu se acorda drept de semnatura, mai trebuie inregistrat la ONRC?
Inteleg ca LEGE Nr. 66 din 7 octombrie 1993 (*actualizată*)-legea contractului de management, se aplica doar ocietăţilor comerciale în care statul deţine acţiuni aferente unei cote de cel puţin 50% din capitalul social, inclusiv precum si celor rezultate din reorganizarea regiilor autonome, este corect? Nu se aplica si S.R.L. urilor?
Buna ziua,
Termen de "management" este mai mult folosit in terminologia de la "stat".
Pentru societatile private, se pot incheia contracte de management, dar acestea sunt de fapt contract de administrare.
Legea 31/1990 arata ca un PJ poate fi administrator in alta societate.
In situatia in care exista un contract de administrare, trebuie si este obligatoriu ca cealalta societate sa aiba caen-ul 7022 activat la terti.

In situatia data, se va incheia o Decizia AU/Hotararea AGa prin care se numeste administrator in baza contractului de administrare, fara drept de semnatura.

LEGE Nr. 66 din 7 octombrie 1993 - Articolul 2
Prevederile prezentei legi se aplică societăţilor comerciale în care statul deţine acţiuni aferente unei cote de cel puţin 50% din capitalul social, inclusiv celor rezultate din reorganizarea regiilor autonome.
Nu se aplica la SRL cu capital integral privat.
hrcontabilitate, utilizator