avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Daca sunt pensionara dar doresc sa continui ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Daca sunt pensionara dar doresc sa continui activitatea, pot ...

Daca sunt pensionara dar doresc sa continui activitatea, pot renuta la pensie si sa continui activitatea ? Am abia varsta de 64 de ani
Cel mai recent răspuns: Victoria-Viki , utilizator 08:56, 26 Mai 2022
Ce fel de pensie primiti ?
Am lucrat infirmiera intr-un spital și la varsta de 61 de ani am iesit la pensie, am contiunuat activitatea inca 3 ani in cadrul spitalului , din cate am inteles nu mai pot continua dupa cei 3 ani si as dori sa stiu daca se poate sau daca pot renunta la pensie sa continui activitatea in cadrul spitalului ?
Multumesc.
Cine v-a spus ca nu mai puteti continua?
De la resurse umane din cadrul spitalului, dar am inteles ca exista posibilitatea de a continua pana la varsta de 65 de ani cu acordul angajatorului. Conform art.56 alin.1 lit c din Codul Muncii , așa este ? Mulțumesc
De la resurse umane din cadrul spitalului, dar am inteles ca exista posibilitatea de a continua pana la varsta de 65 de ani cu acordul angajatorului. Conform art.56 alin.1 lit c din Codul Muncii , așa este ? Mulțumesc

Alte discuții în legătură

Pensie la limita de varsta sau continuarea activitatii pana la 65 ani. se poate opune angajatorul? Tanpartenie@yahoo.com Tanpartenie@yahoo.com Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns . Peste 3 luni va trebui sa ies la pensie la limita de varsta. Eu doresc sa continui activitatea pana la 65 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am 62 de ani si sunt angajat la primarie contractual ... adi58 adi58 Buna ziua, Am 62 de ani si sunt angajat la primarie contractual pe post de referent I A. Am depus actele de pensionare cu reducerea virstei standard de ... (vezi toată discuția)
Continuare activitate pana la 65 de ani paulbotezatu paulbotezatu Buna ziua!Doresc sa va supun spre atentie urmatoarea situatie:am o colega de birou care in data de 30.03.2021 indeplineste conditiile de varsta standard si a ... (vezi toată discuția)