Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Daca sunt pensionara dar doresc sa continui ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Daca sunt pensionara dar doresc sa continui activitatea, pot ...

Daca sunt pensionara dar doresc sa continui activitatea, pot renuta la pensie si sa continui activitatea ? Am abia varsta de 64 de ani
Ce fel de pensie primiti ?
Am lucrat infirmiera intr-un spital și la varsta de 61 de ani am iesit la pensie, am contiunuat activitatea inca 3 ani in cadrul spitalului , din cate am inteles nu mai pot continua dupa cei 3 ani si as dori sa stiu daca se poate sau daca pot renunta la pensie sa continui activitatea in cadrul spitalului ?
Multumesc.
Cine v-a spus ca nu mai puteti continua?
De la resurse umane din cadrul spitalului, dar am inteles ca exista posibilitatea de a continua pana la varsta de 65 de ani cu acordul angajatorului. Conform art.56 alin.1 lit c din Codul Muncii , așa este ? Mulțumesc