Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua , Va rog sa ma ajutati cu o parere in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua , Va rog sa ma ajutati cu o parere in aceasta situatie ...

Buna ziua ,
Va rog sa ma ajutati cu o parere in aceasta situatie : Daca esti angajat pe o companie X , dar acea companie face parte dintr-un grup de alte 5 , si jobul tau presupune atributii ce implica suport pentru toate cele 5 firme , dar primesti un singur salariu de la firma X , este in regula , legal vorbind ?
Teoretic , nu ai nici o responsabilitate fata de firmele respective , nefiind angajat la nici una din ele si nici tras la raspundere in caz de greseala .

Multumesc pentru raspunsuri !
Numai bine ,
Nu este corect cum se procedează... angajat pe o societate și lucrați pentru mai multe.
Vreau sa stiu cat de legal sau nu este , sa pot actiona in consecinta , sa pot refuza la o eventuala negociere sau nu ?

Multumesc!
Art.35 C.mun.
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiți sau la același angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
....

art.132
Normele de muncă se elaborează de către angajator, conform normativelor în vigoare, sau, în cazul în care nu există normative, normele de muncă se elaborează de către angajator după consultarea sindicatului reprezentativ ori, după caz, a reprezentanților salariaților.

Puteti sesiza ITM-ul.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc!
Sanatate multa!