avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1818 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ajutor pt achizitie beci
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ajutor pt achizitie beci

Buna ziua,
Doresc ajutor in privinta achizitionarii unui beci, cred, intr-un subsol tehnic al unui bloc. Cum pot sa aflu daca este trecut in Contractul de Vanzare al apartamentului respectiv si ce document trebuie sa inchei, sau cum trebuie sa procedez pt a-mi fi sigura achizitia si a nu avea probleme, in momentul cand apartamentul respectiv se va vinde ?
Va multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Mai 2022
fernet67, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:32, 15 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Subsolul blocului daca este compartimentat, fiecare apartament are o boxa nominalizata.
Daca subsolul nu este compartimentat, acesta este parte comuna pentru toti proprietarii.
Nu se poate cumpara/ instraina decat cu avizul tuturor proprietarilor/ asociatiei de locatari.
Imobilele de lociit in comun,tehnic,nu sunt prevazute cu "beciuri"
Vanzattorul daca detine calitatea de proprietar asupra spatiului in discutie are posibilitatea ca o data cu bunul imobil sa tranzactioneze dreptul de proprietate si asupra spatiului cu alta destinatie
Subsolul blocului daca este compartimentat, fiecare apartament are o boxa nominalizata.

Nu este regula generala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte pt beci sub bloc? pup_me pup_me Buna , recent am achizitionatun apartament , la vizionarea apartamentului ne-a fost prezentat si beciul impreuna cu boxa de langa scara ,normal ca aceste anexe ... (vezi toată discuția)
Boxe beci blocuri dani_rapidistu dani_rapidistu Buna seara, daca am un apartament in care nu am locuit de mai multi ani, intre timp, ceilalti locatari si-au facut boxe in beci si eu acum, nu mai am loc, ... (vezi toată discuția)
Amenajare beci bloc pmeli pmeli Daca vreau sa amenajez in beciul blocului o boxa pentru mine am nevoie de caordul vecinilor? (vezi toată discuția)