Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare RCA

Buna ziua am o intrbare putin mai delicata ;am gasit autoturismul lovit in parcare (foarte tare)autorul nu a ramas la locu faptei nici nu a anuntat pe nimeni ,am sunat la politie au venit au constatat si atat ,intr-un final au gasit si pe cel vinovat de accident dar s-a constatat urmatoarele;nu avea permis,era baut,nu era masina lui(era a prietenei sale)am fost chemat la politie am dat decl si mi-au promis politisti ca reparatia se va face pe RCA auto care ma lovit,am primit de la politie doar autorizatia de reparati varnimic altceva
valian a scris:

Buna ziua am o intrbare putin mai delicata ;am gasit autoturismul lovit in parcare (foarte tare)autorul nu a ramas la locu faptei nici nu a anuntat pe nimeni ,am sunat la politie au venit au constatat si atat ,intr-un final au gasit si pe cel vinovat de accident dar s-a constatat urmatoarele;nu avea permis,era baut,nu era masina lui(era a prietenei sale)am fost chemat la politie am dat decl si mi-au promis politisti ca reparatia se va face pe RCA auto care ma lovit,am primit de la politie doar autorizatia de reparatii fara nimic altceva.au spus ca o sa dureze pana se solutioneaza cazul celui care a condus ,si dupa mi se va da copie rca si anexa 2 nu am incredere in ei deorece in priml rand fiind caz penal eu nu mai am treaba cu el si consider ca ar fi trebuit sa-mi dea si anexa 2 propietarul fiind altul decat cel vinovat de accident .Ce ma sfatuiti sa fac cum sa pracedez mentionez ca la o prima evaluare la rep renault reparatia ar fi cam 10.000RON VA MULTUMESC.
Trebuie sa va prezentati la asigurator in vederea avizarii daunei produse la vehiculul dvs. In avizare, veti scrie exact ceea ce s-a intamplat, inclusiv ca politia nu v-a eliberat o adresa din care sa rezulte evenimentele si deschiderea dosarului de cercetare penala. Eventual, rugati-i pe ei sa elibereze anexa 1 si politia va va da dvs. anexa 2 sau va raspunde direct la asigurator in ce faza sunt cercetarile.
Asiguratorul va recupera despagubirea ce o va plati pentru masina dvs., in baza art.58 din L.136/1995, in situatia in care persoana care a condus masina va fi gasita vinovata .
Insistati sa vi se faca constatarea si sa duceti masina in service. Nu e vina dvs. de ceea ce vi s-a intamplat, atata timp cat autoritatile pot confirma cele relatate .
In cazul in care nu cunoasteti asiguratorul (nu vi s-a dat copia RCA), puteti afla pe baza nr. inmatriculare, care este acesta, accesand :
[ link extern ]
Multumesc frumos,dar ce se poate intampla in cazul in care nu are RCA sau acest RCA nu este valabil . Va Multumesc.
Va ramane numai dreptul de a actiona in judecata pe vinovat, solicitand pretentii pentru distrugerile pricinuite.