Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, anul trecut am dezbatut succesiunea dupa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, anul trecut am dezbatut succesiunea dupa tata, dar ...

Buna seara, anul trecut am dezbatut succesiunea dupa tata, dar partajul voluntar inca nu s-a facut, suntem 3 mostenitori: mama si cele 2 fiice. Mama vrea sa faca masuratori pentru terenul mostenit cu ajutorul unui topograf (ultimele masuratori sunt foarte vechi) si sa faca intabulare pe numele ei pe urma sa mergem la notar pentru partaj.As dori sa stiu care e ordinea procedurilor: prima data se face intabularea pe urma partajul? In cadrul partajului pot exista 2 persoane ca si proprietari ai unui bun imobil casa sau teren? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Da.
Pentru a încheia partajul trebuie sa aveți intabulare.
Este posibil ca pe un lot, sa rămână 2 coproprietari din 3.