Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire casa din caramida, in acte din paianta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire casa din caramida, in acte din paianta

Buna ziua! Am primit mostenire o casa la tara construita din caramida. Problema este ca in acte aceasta apare ca fiind din paianta. Cum pot face pentru a regla situatia aceasta si a putea pune in vanzare respectiva casa? Cui ar trebui sa ma adresez?
Multumesc!
Fara cadastru si carte funciara nu puteti vinde cu acte in regula inregistrate la notar. Situatia din teren trebuie sa corespunda cu cea de la cartea funciara.
Probabil asa au declarat atunci părțile "ca să nu plătească mult"
Nu aveți ce face
Dar cui ar trebui sa ma adresez pentru a remedia situatia? Unui cadastrist?
Aveti nevoie de proiect intocmit de o firma de cadastru autorizata la care se obtin avizele necesare de la OCPI si apoi se inregistreaza in cartea funciara.
Cadastristul doar măsoară.
El nu are în atribuții stabilirea materialului din care este făcută casa.