Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... vatamare corporala din culpa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

vatamare corporala din culpa

Buna ziua.Cu bunavointa dvs doresc o lamurire.Prietenul meu a fost lovit usor de o masina si in urma radiografiei s a constatat o fractura la antebratsi i sa pus in gips pt 21 zile.Accidentul nu a fost inregistrat ,urmand ca pe cale amiabila sa se rezolve eventualele pretentii.Intrebarea este daca ,in ipoteza ca prietenul meu in termen de 2 luni depune plangere,fisa medicala si radiografiile sunt suficiente,sau trebuie eliberat certificat de la IML.Multumesc.
pe linga documentele mentionate este necesar si un certificat medico-legal eliberat de IML care sa ateste numarul zilelor de ingrijiri medicale. in functie de acest certificat si numarul zilelor de ingrijiri medicale se face incadrarea faptei de catre organele in drept
Este necesar si certificatul medico-legal eliberat de IML.
In functie de numarul de ingrijiri medicale se va face incadrarea juridica a faptei.;)
Neinregistrarea accidentului poate atrage raspunderea conducatorului auto.
Pentru a dovedi leziunile produse ca urmare a accidentului trebuieste eliberat un certificat medico-legal care sa dovedeasca legatura de cauzalitate intre producerea accidentului sileziunile suferite de persoana vatamata,care va inainta plangere pentru vatamare..
Dupa aceasta,in functie de numarul de zile de ingrijiri medicale,trebuieste stabilita incadrarea juridica a faptei
Faptul ca nu ati anuntat politia de producerea accidentului echivaleaza cu fuga de la locul accidentului, ceea ce atrage raspunderea penala al conducatorului auto.