Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cod rutier - proces penal vatamare Buna ziua, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cod rutier - proces penal vatamare Buna ziua, Evenimentul s-a ...

Cod rutier - proces penal vatamare
Buna ziua,
Evenimentul s-a produs in febr 2021. Un copil a trecut pe trecerea de pietoni cu trotineta, soferul care a facut accidentul a spus ca nu l-a vazut din cauza a doua autoturisme care erau parcate langa trecerea de pietoni, jumatate pe trotuar și nu a avut vizibilitate.
Au luat la cunoștință de producerea acestui eveniment, azi.
Care sunt sancțiunile pe care le pot primi cei doi soferi care aveau parcate masinile dupa cum am mentionat mai sus. Lângă locul unde au parcat acestia, este parcare amenajata de Primarie. Ocupata permanent.
Va multumesc.
Soferii risca amenda pentru parcare neregulamentara. Dar asta nu diminueaza vina soferului, care apropiindu-se de trecerea de pietoni trebuia sa prevada un asemenea eveniment si sa reduca viteza. Ramane totusi de vazut ce a retinut politistul in pr-vb.

lucretia voinea a scris:

Cod rutier - proces penal vatamare
Buna ziua,
Evenimentul s-a produs in febr 2021. Un copil a trecut pe trecerea de pietoni cu trotineta, soferul care a facut accidentul a spus ca nu l-a vazut din cauza a doua autoturisme care erau parcate langa trecerea de pietoni, jumatate pe trotuar și nu a avut vizibilitate.
Au luat la cunoștință de producerea acestui eveniment, azi.
Care sunt sancțiunile pe care le pot primi cei doi soferi care aveau parcate masinile dupa cum am mentionat mai sus. Lângă locul unde au parcat acestia, este parcare amenajata de Primarie. Ocupata permanent.
Va multumesc.

Li s-au ridicat permisele de conducere pana la solutionarea cauzei și li s-a spus ca sunt pasibili pe privare de libertate și amendă.
Multumesc.