avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cod rutier - proces penal vatamare Buna ziua, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cod rutier - proces penal vatamare Buna ziua, Evenimentul s-a ...

Cod rutier - proces penal vatamare
Buna ziua,
Evenimentul s-a produs in febr 2021. Un copil a trecut pe trecerea de pietoni cu trotineta, soferul care a facut accidentul a spus ca nu l-a vazut din cauza a doua autoturisme care erau parcate langa trecerea de pietoni, jumatate pe trotuar și nu a avut vizibilitate.
Au luat la cunoștință de producerea acestui eveniment, azi.
Care sunt sancțiunile pe care le pot primi cei doi soferi care aveau parcate masinile dupa cum am mentionat mai sus. Lângă locul unde au parcat acestia, este parcare amenajata de Primarie. Ocupata permanent.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: lucretia voinea , utilizator 14:17, 19 Mai 2022
Soferii risca amenda pentru parcare neregulamentara. Dar asta nu diminueaza vina soferului, care apropiindu-se de trecerea de pietoni trebuia sa prevada un asemenea eveniment si sa reduca viteza. Ramane totusi de vazut ce a retinut politistul in pr-vb.


lucretia voinea a scris:

Cod rutier - proces penal vatamare
Buna ziua,
Evenimentul s-a produs in febr 2021. Un copil a trecut pe trecerea de pietoni cu trotineta, soferul care a facut accidentul a spus ca nu l-a vazut din cauza a doua autoturisme care erau parcate langa trecerea de pietoni, jumatate pe trotuar și nu a avut vizibilitate.
Au luat la cunoștință de producerea acestui eveniment, azi.
Care sunt sancțiunile pe care le pot primi cei doi soferi care aveau parcate masinile dupa cum am mentionat mai sus. Lângă locul unde au parcat acestia, este parcare amenajata de Primarie. Ocupata permanent.
Va multumesc.

Li s-au ridicat permisele de conducere pana la solutionarea cauzei și li s-a spus ca sunt pasibili pe privare de libertate și amendă.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda de la politia locala pentru parcare neregulamentara victorianu victorianu Buna Seara. Am primit o amenda de la PL pentru parcare neregulamentara pe trecerea de pietoni cf. prevederilor art. 143 a 142 e din RAOUG 195/2002 / OUG ... (vezi toată discuția)
Buna seara, am fost sanctionat de 2 ori cum ca am parcat masina ... Suciu1994 Suciu1994 Buna seara, Am fost sanctionat de 2 ori cum ca am parcat masina pe trotuar (art 142 lit. N). Confuzia mea este ca acel spatiu este vizibil amenajat pentru ... (vezi toată discuția)
Masina parcata neregulamentar accident ramius ramius Buna ziua. Acum doua zile am avut surpriza sa imi gasesc masina parcata facuta praf. Mentionez ca masina era parcata intr-un scuar la o intersectie si era ... (vezi toată discuția)