avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Ultimul meu serviciu in Romania a fost la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Ultimul meu serviciu in Romania a fost la CUPSIC Bucuresti, ...

Buna ziua,
Ultimul meu serviciu in Romania a fost la CUPSIC Bucuresti, Of. Calcul in Min. Ind. Chimice, intre 1985-1988 dupa care m-am mutat in Suedia.
Cum as putea sa intru in posesia Cartii de Munca pe care am avut-o in Romania.
Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
Cel mai recent răspuns: ALEXandru8878 , utilizator 09:52, 28 Februarie 2023
Intrebati la Direcţia Arhivelor Naţionale ale Municipiului București
Adresa: Bucureşti, Calea Văcăreşti, nr. 470, sect. 4.
Telefon Relaţii cu Publicul: 021/332.07.71; telefon Relaţii cu Publicul, prin centrală: 021/303.70.80, la interior 15269
Telefon Secretariat: 021/303.70.80, la interior 15251
Fax Secretariat: 021/332.52.35
E-mail: smban@arhivelenationale.ro
Am intrebat acolo si iata raspunsul lor: "Va facem cunoscut ca Serviciul Municipiului Bucuresti al Arhivelor Nationale are in pastrare doar documente cu valoare istorico-documentara, care fac parte din Fondul Arhivistic National. Cartile de munca, statele de plata, dosarele de personal sunt documente cu valoare practica si privesc drepturile individuale ale persoanelor fizice. ". In plus mi s-a spus ca Of. Calcul unde am lucrat s-a desfiintat si ei(Arhivele Nationale) nu au fost notificati, citat: "in momentul desfiintarii, potrivit prevederilor art. 41 din Legea Arhivelor Nationale nr. 16/1996, republicata, nu suntem în masura sa va oferim informatii despre actualul detinator al documentelor create de acesta.".
Pe scurt, ei nu stiu pe unde s-ar putea afla cartea mea de munca.
Salut, sunt în aceiași situație ca și tine, ai reușit sa aflii de unde se ridica o adeverința sau cine se ocupa de arhivarea documentelor?

mikigbg a scris:

Am intrebat acolo si iata raspunsul lor: "Va facem cunoscut ca Serviciul Municipiului Bucuresti al Arhivelor Nationale are in pastrare doar documente cu valoare istorico-documentara, care fac parte din Fondul Arhivistic National. Cartile de munca, statele de plata, dosarele de personal sunt documente cu valoare practica si privesc drepturile individuale ale persoanelor fizice. ". In plus mi s-a spus ca Of. Calcul unde am lucrat s-a desfiintat si ei(Arhivele Nationale) nu au fost notificati, citat: "in momentul desfiintarii, potrivit prevederilor art. 41 din Legea Arhivelor Nationale nr. 16/1996, republicata, nu suntem în masura sa va oferim informatii despre actualul detinator al documentelor create de acesta.".
Pe scurt, ei nu stiu pe unde s-ar putea afla cartea mea de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

As dori sa aflu de unde pot sa ridic vechimea de la firmele care ... Radu Cotutiu Radu Cotutiu As dori sa aflu de unde pot sa ridic vechimea de la firmele care in trecut se numeau Tehnometal si AMIT sau eventual cartea de muncă de la întreprinderea AMIT (vezi toată discuția)
Am lucrat la electronica industriala din sos.baicului, din 1978-1988, ... mosgerila mosgerila Am lucrat la Electronica Industriala din sos.Baicului, din 1978-1988, dar firma sa desfiintat dupa 1990, aparind alte trei firme, si nici una nu este in ... (vezi toată discuția)
Buna seara, as dori daca ma puteti ajuta sa stiu pt arhiva acm ... Natalia78 Natalia78 Buna seara, As dori, daca ma puteti ajuta, sa ma indrumati unde ma pot adresa pt arhiva ACM nr 2 Bucuresti, în vederea obținerii unei adeverințe de vechime? (vezi toată discuția)