Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Mama mea a murit. Tatal meu a renuntat la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Mama mea a murit. Tatal meu a renuntat la masa ei succesorală...

Buna ziua. As avea si eu o intrebare. Mama mea a murit. Tatal meu a renuntat la masa ei succesorala. Eu am devenit mostenitor pe 1/2 teren + 1/2 casa veche + srl 100%. In actele de proprietate se gasesc Casa veche care a fost demolata partial si construita o casa noua pe conturul celei vechi cu autorizatie de construie facuta f. bine!!! - proiect comun demolare partiala si mansardare constructie existenta. Dar, din pacate, nu a fost finalizata si nici receptia nu a fost facuta. Deci nu pot face intabulare (deocamdata). Pot obtine Certificatul de mostenitor fara intabulare pe constructia noua (1/2) si teren (1/2) si apoi sa fac demersurile de autorizare/continuare lucrari - intabulare? Va multumesc foarte mult.
mugurel84, utilizator