avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general E-Factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

E-Factura

Buna ziua,
Pentru ca sunt profan, Va solicit ajutorul pentru a ma lamuri cu privire la e-factura.

Am cautat prin legislatie dar pare ca nu am gasit raspunsurile.

Folosim un soft de gestiune(BOS/POS) iar creatorii lui lucreaza la armonizare nu noile reglementari privint factura electronca.

Inrolarea la e-factura, se face individual/obligatoriu, chiar daca softul emite factura?

Factura trebuie transmisa la ANAF(?) in timp real sau la sfarsit de luna sub forma de export(precum decalaratiile)?

La emitere, cum ajunge factura la beneficiar (PJ /PF)? se expediaza electronic sau printeaza/inmaneaza lui?

Va multumesc pentru ingaduinta si eventualele raspunsuri
Mircea

Alte discuții în legătură

Distribuitor moneda electronica .... obigatoriu licenta? eMXteam eMXteam Buna ziua, Reprezint o PJ romana care doreste sa presteze in Romania servicii de distributie si rascumparare de moneda electronica catre clienti persoane ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat pentru pfa ContSters57637 ContSters57637 STITI CUMVA DACA O PERSOANA FIZICA AUTORIZATA TREBUIE SA AIBA CASA DE MARCAT ? DACA DA MI-AR FI DE FOLOS SI UN TEMEI LEGAL. VA MULTUMESC MULT DE TOT. (vezi toată discuția)
Factura fara chitanta mariana1955 mariana1955 Sunt firma si cumpar produse consumabile in firma pe baza de factura iar pe factura emisa de magazin este mentiunea \" factura circula fara chitanta de ... (vezi toată discuția)