Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsa pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsa pensionare

barbat, data nasterii-22.07.1950 pensionat invaliditate gr.II din 19.12.2002, stagiu cotizare 34 ani si 3 luni(din care 16 ani si 4 luni grupa II-dar nu sunt trecuti in decizie de pensionare), punctaj realizat=41.126 si punctaj mediu=1.175;
intrebarea mea ar fi cand pot iesi la pensie de limita varsta sau anticipat si cu cat imi va fi micsorata pensia.
daca imi mentin pensia de invaliditate cu cat va creste daca mi se vacalcula grupa II.
pens a scris:
(...) din care 16 ani si 4 luni grupa II-dar nu sunt trecuti in decizie de pensionare (...)

De ce nu sunt in decizia de pensie? Dar in carnetul de munca sau in adeverinte depuse la casa de pensii sunt trecuti?
daca imi mentin pensia de invaliditate cu cat va creste daca mi se va calcula grupa II.

S-ar putea sa scada, se modifica stagiul potential.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
am adeverinta pentru cei 16 ani si 4 luni grupa II obtinuta ulterior pensionarii, m-am dus sa o depun la casa de pensii si mi-au spus ca-mi va micsora pensia; daca doresc sa ies la pensie limita de varsta sau anticipat se poate?
multumesc
De la pensie de invaliditate nu puteti trece decat la pensie pentru limita de varsta. Deci, nu puteti solicita pensie anticipata partiala.

Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta cand veti implini 61 ani si 6 luni, varsta fiind redusa corespunzator perioadei lucrate in grupa II de munca. Daca mai puteti, luati-va adeverinta inapoi si depuneti-o odata cu cererea de trecere la pensie pentru limita de varsta, in 2011.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea