avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsa pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsa pensionare

barbat, data nasterii-22.07.1950 pensionat invaliditate gr.II din 19.12.2002, stagiu cotizare 34 ani si 3 luni(din care 16 ani si 4 luni grupa II-dar nu sunt trecuti in decizie de pensionare), punctaj realizat=41.126 si punctaj mediu=1.175;
intrebarea mea ar fi cand pot iesi la pensie de limita varsta sau anticipat si cu cat imi va fi micsorata pensia.
daca imi mentin pensia de invaliditate cu cat va creste daca mi se vacalcula grupa II.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 16:05, 16 Ianuarie 2010
pens a scris:
(...) din care 16 ani si 4 luni grupa II-dar nu sunt trecuti in decizie de pensionare (...)

De ce nu sunt in decizia de pensie? Dar in carnetul de munca sau in adeverinte depuse la casa de pensii sunt trecuti?
daca imi mentin pensia de invaliditate cu cat va creste daca mi se va calcula grupa II.

S-ar putea sa scada, se modifica stagiul potential.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Ianuarie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic
am adeverinta pentru cei 16 ani si 4 luni grupa II obtinuta ulterior pensionarii, m-am dus sa o depun la casa de pensii si mi-au spus ca-mi va micsora pensia; daca doresc sa ies la pensie limita de varsta sau anticipat se poate?
multumesc
De la pensie de invaliditate nu puteti trece decat la pensie pentru limita de varsta. Deci, nu puteti solicita pensie anticipata partiala.

Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta cand veti implini 61 ani si 6 luni, varsta fiind redusa corespunzator perioadei lucrate in grupa II de munca. Daca mai puteti, luati-va adeverinta inapoi si depuneti-o odata cu cererea de trecere la pensie pentru limita de varsta, in 2011.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Relatii calcul pensie tedy tedy cu respect, pe data de 01-02-2008 am fost pensionat pe caz de boala profesionala.varsta la care s-a ivit invaliditatea a fost de 50 ani 1 luna 18 zile.Stagiul ... (vezi toată discuția)
Decizie pensionare alexia_amdra alexia_amdra buna ziua! sunt pensionar de boala gr.2 din 2003.Pe decizia de pensioare mi s-a inscris 18 ani si 11 zile vechime in munca din care gr.2, 4 ani,6 luni si 7 ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata Valentin Mester Valentin Mester Buna ziua,Urmaresc cu mult interes intrebarile puse pe acest forum.Va rog sa-mi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare:Anii lucrati in gr.II-a de muncaimi ... (vezi toată discuția)